Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 marca 2011 r., sygn. III SA/Lu 50/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca),, Sędzia WSA Małgorzata Fita, Protokolant Sekretarz sądowy Sylwia Bałaban, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 24 lutego 2011r. sprawy ze skargi J. C. - pełnomocnika inicjatora referendum na uchwałę Rady Gminy z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odrzucenia wniosku o przeprowadzenie referendum lokalnego oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną uchwałą z dnia 11 stycznia 2011 r. (Nr III/17/11) , wydaną na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 18 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym, Rada Gminy Terespol odrzuciła wniosek mieszkańców gminy z dnia 17 grudnia 2010 r. o przeprowadzenie referendum lokalnego na terenie Gminy Terespol.
Skarżący J. C., działając w imieniu Grupy Inicjatywnej powstałej do przeprowadzenia referendum na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym, wniósł na powyższą uchwałę skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, w której domagał się uchylenia zaskarżonej uchwały. Skarżący argumentował, że zgodnie z ustawą o referendum lokalnym, mieszkańcy mają prawo się wypowiedzieć w ważnej sprawie, jaką jest lokalizacja Urzędu Gminy Terespol. Według projektu, Centrum Gminy Terespol ma powstać pomiędzy miejscowościami Kobylany, Małaszewicze i Koroszczynem. Centralnym budynkiem Centrum ma być Budynek Administracyjny i w nim ma znajdować się Urząd Gminy. Referendum miało polegać na udzieleniu odpowiedzi pozytywnej lub negatywnej na pytanie "Czy wyraża pan/pani zgodę na budowę i przeniesienie Urzędu Gminy do miejscowości Kobylany ? Tak czy Nie ? Pytanie drugie brzmiało "Jeżeli nie wyraża pan/pani zgody to w jakiej miejscowości powinien znajdować się Urząd Gminy ? Terespol czy Małaszewicze".