Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 marca 2011 r., sygn. I SA/Kr 2079/10
Sygn. akt I SA/Kr 2079/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 9 marca 2011r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędziowie: WSA Bogusław Wolas, WSA Urszula Zięba (spr.), Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 marca 2011r., sprawy ze skargi "L"Spółka z o.o. w K., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 17 sierpnia 2010r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, - s k a r g ę o d d a l a -
Uzasadnienie
W dniu 28 maja 2010r. do Dyrektora Izby Skarbowej wpłynął wniosek "L" sp. z o.o. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z działalności ubocznej.
We wniosku wyjaśniono, że w 2008r. na rzecz Spółki zostało wydane zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Działalność tą, zgodnie z zezwoleniem, należy rozumieć jako działalność produkcyjną, handlową i usługową w zakresie wyrobów i usług wytworzonych na terenie SSE, określonych w następujących pozycjach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług Głównego Urzędu Statystycznego:
- Sekcja D, podsekcja DG, Dział 24, Klasa 24.11 - Gazy techniczne,
- Sekcja I, Dział 60, Klasa 60.24 - Transport drogowy towarów,
- Sekcja I, Dział 63, Klasa 63.12 - Usługi magazynowania i przechowywania towarów,
- Sekcja K, Dział 74, Klasa 74.30 - Usługi w zakresie badań i analiz technicznych.
Spółka będzie prowadzić działalność na terenie SSE poprzez wyodrębniony w tym celu zakład. W ramach zezwolenia dojdzie do wybudowania na terenie SSE zakładu produkującego gazy techniczne. W związku ze specyfiką procesu produkcyjnego, gaz - jako produkt - magazynowany jest w zbiornikach w postaci ciekłej. W tej samej postaci dostarczany będzie on do kontrahentów posiadających zbiorniki kriogeniczne. Pobór gazu przez klientów następować będzie bezpośrednio ze zbiorników kriogenicznych. W momencie poboru gazu następować będzie zmiana stanu jego skupienia poprzez odparowanie. Z powyższego wynika zatem, że niezbędnym elementem w procesie produkcji i dystrybucji gazów jest jego odpowiednie przechowywanie/magazynowanie, aż do chwili finalnego zużycia. W skutek tego nie jest możliwa sprzedaż gazów bez odpowiedniego ich przechowywania. Zatem każdy nabywca powinien dysponować odpowiednimi zbiornikami pozwalającymi na ich magazynowanie.