Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 31 marca 2011 r., sygn. I SA/Ke 152/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.), Sędziowie Sędzia SO (del.) Janusz Bociąga,, Sędzia WSA Maria Grabowska, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 marca 2011r. sprawy ze skargi A. G. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej w K. postanowieniem z dnia [...]nr [...] uchylił postanowienie Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...]. nr [...]w części dotyczącej podstawy prawnej, w pozostałej części utrzymując je w mocy.

W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że w dniu 25 listopada 2003r.

w K., w wyniku kontroli drogowej ujawniono samochód osobowy marki Mercedes A 160, na niemieckich numerach rejestracyjnych, o nieuregulowanym statusie celnym. W momencie zatrzymania, dysponentem przedmiotowego samochodu był A. G. zamieszkały w K., natomiast właścicielem był D. M., na stałe zamieszkały w N.

W związku z powyższym organ celny wszczął z urzędu postępowanie celne

i podatkowe w sprawie uregulowania statusu celnego pojazdu nielegalnie wprowadzonego na polski obszar celny, które zakończone zostało decyzją Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...]. W decyzji tej jako dłużników wskazano A. G. i D. M.. W wyniku odwołania od powyższej decyzji Dyrektor Izby Celnej w K. decyzją z dnia [...]uchylił w całości zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji z powodu błędnego ustalenia, iż przyczyną powstania długu celnego było nielegalne wprowadzenie towaru na polski obszar celny.

W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z dnia [...]. nr [...]umorzył postępowanie celne jako bezprzedmiotowe.

Następnie, aby uregulować status prawny przedmiotowego pojazdu Naczelnik Urzędu Celnego w K. wszczął postępowanie w sprawie ww. samochodu osobowego, wobec którego nie dopełniono warunku wymaganego do objęcia towaru procedurą celną odprawy czasowej. W wyniku postępowania Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją nr [...]z dnia [...]. określił należności celne powstałe wobec ww. samochodu osobowego oraz ustalił odsetki. W decyzji tej jako dłużnika wskazano A. G..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00