Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 9 marca 2011 r., sygn. I SA/Bk 571/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Sławomir Presnarowicz (spr.), Sędziowie sędzia WSA Jacek Pruszyński, sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska, Protokolant Beata Rusiecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 lutego 2011 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiąc listopad i grudzień 2005 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] kwietnia 2010 r. nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B., po ponownym rozpoznaniu sprawy, określił J. S., prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą "P." (dalej powoływany jako Skarżący) zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za listopad i grudzień 2005 r. Powodem takiego rozstrzygnięcia były wyniki kontroli podatkowej przeprowadzonej w firmie Skarżącego, która ujawniła, iż w złożonych deklaracjach za ww. okresy podatnik zaniżył zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w łącznej kwocie 11.596,00 zł, co spowodowane zostało dokonaniem sprzedaży gazu propan - butan w ilości łącznej 16.685,39 kg bez ewidencjonowania transakcji w prowadzonych rejestrach. Nieprawidłowości ujawnione zostały w toku przeszukania przeprowadzonego w miejscu zamieszkania A. S., dokonanego w ramach prowadzonego postępowania karnego skarbowego. Zabezpieczono wówczas 11 dokumentów "WZ", dotyczących dostawy gazu, które nie figurowały w ewidencjach księgowych Skarżącego.

Po przeanalizowaniu odwołania Skarżącego, Dyrektor Izby Celnej

w B. decyzją z [...] sierpnia 2010 r. nr [...], utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.

Organ odwoławczy wskazał, że z przepisów ustawy z 23 stycznia 2004 r.

o podatku akcyzowym, Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm. (dalej w skrócie: "u.p.a.") wynika, że aby obciążyć podatnika podatkiem akcyzowym z tytułu nabycia lub posiadania wyrobów akcyzowych należy ustalić jednoznacznie, że od tych wyrobów podatek nie został zapłacony na wcześniejszym etapie obrotu lub przez innego podatnika. Stanowi o tym zasada jednokrotności opodatkowania wyrażona w art. 4 ust. 5 tej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00