Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 lutego 2011 r., sygn. V SA/Wa 1496/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński (spr.), Sędzia WSA - Jolanta Bożek, Sędzia WSA - Joanna Zabłocka, , Protokolant sekretarz sądowy - Marcin Woźniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lutego 2011 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy i odmowy udzielenia ochrony uzupełniającej oraz wydalenia z terytorium RP wobec stwierdzenia, że nie zachodzą okoliczności do udzielenia zgody na pobyt tolerowany 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Rady do Spraw Uchodźców na rzecz skarżącego A. K. kwotę 300 zł (trzysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; 3. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
Po rozpatrzeniu odwołania A. K. od decyzji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] odmowie nadania statusu uchodźcy oraz stwierdzenia, że wniosek o nadanie statusu uchodźcy jest oczywiście bezzasadny, że brak jest przesłanek do udzielenia ochrony uzupełniającej, oraz o wydaleniu z terytorium RP wobec stwierdzenia że nie zachodzą okoliczności udzielenia zgody na pobyt tolerowany Rada do Spraw Uchodźców decyzją z dnia [...] marca 2010 r. ([...]) utrzymała w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.
Decyzja Organu odwoławczego została oparta na następujących ustaleniach i rozważaniach:
A. K., obywatel Republiki [...], deklarujący narodowość ormiańską, w dniu 11.12.2008 r. złożył wniosek o nadanie statusu uchodźcy. Jako motyw wyjazdu z kraju pochodzenia podał zamiar ubiegania się o status uchodźcy w RP, gdyż w [...] grożą mu [...] z powodu urodzenia się w [...].
Jest to drugi z kolei wniosek Strony o otoczenie go ochroną międzynarodową. Pierwszy złożył w dniu 26.06.2003 r. za pośrednictwem Komendanta Głównego Straży Granicznej.
W dniu 03.07.2003 r. odbyło się statusowe przesłuchanie podczas którego cudzoziemiec wskazał, że motywem wyjazdu z [...] i wszczęcia procedury uchodźczej w RP była obawa przed członkami mafii, którzy podejrzewali, że może ich zadenuncjować przed milicją i mogą zostać skazani. Miał być pobity w 1995 r. przez jej członków, co skutkowało złamaniem nogi. Wówczas w obawie o swoje bezpieczeństwo zdecydował się na opuszczenie [...] i nielegalny wjazd na terytorium RP w 1996 r. Wnioskodawca zeznał, że przebywał w Polsce od 1996 r., a wniosek o status uchodźcy złożył dopiero po 7 latach, gdyż wcześniej nie miał takiej potrzeby, a w Polsce nie można przebywać bez meldunku. Dodał, że chce legalnie mieszkać w naszym kraju.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right