Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 lutego 2011 r., sygn. III SA/Wa 1245/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jarecka, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat (sprawozdawca), Sędzia WSA Maciej Kurasz, Protokolant st. sekr. sąd. Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lutego 2011 r. sprawy ze skargi R. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz R. S.A. z siedzibą w W. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] uznająca stanowisko R. S.A. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") w zakresie podatku od towarów i usług za nieprawidłowe.
Stan sprawy według posiadanych przez Sąd akt przedstawiał się następująco.
2. Wnioskiem z dnia 23 listopada 2009 r. Skarżąca zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że jako ogólnokrajowy dystrybutor prasy zaopatruje swoich kontrahentów, z którymi łączą je długoterminowe kontakty handlowe i kompleksowe umowy, również w towary pozaprasowe, tj. artykuły chemiczne, papierosy, artykuły biurowe etc. Spółka dokonuje dostaw w oparciu o składane przez kontrahentów zamówienia. Wspomniane dostawy realizowane są partiami, przy czym w przypadku każdego kontrahenta dostawy te występują od kilku do kilkunastu razy w ciągu miesiąca w zależności od tempa ich sprzedaży przez kontrahentów. Po zakończeniu każdego miesiąca następuje rozliczenie dokonanych dla danego kontrahenta dostaw i Spółka wystawia jedną fakturę dokumentującą te dostawy. Faktura wystawiana jest w terminie 7 dni od zakończenia miesiąca. Spółka zwróciła się więc z pytaniem, czy przedmiotowe dostawy stanowią sprzedaż o charakterze ciągłym, a jeżeli tak, to kiedy powinna być wystawiona faktura za taką dostawę i w którym momencie należy rozpoznać obowiązek podatkowy. Jednocześnie Spółka wyraziła stanowisko, że sprzedaż dokonywana w oparciu o wyżej wymienione umowy stanowi sprzedaż, której można przypisać charakter ciągły, zaś faktura dokumentująca taką dostawę powinna być wystawiona po zakończeniu każdego miesiąca, tj. w terminie 7 dni od jego zakończenia. W ocenie Spółki obowiązek podatkowy w przypadku dostawy o charakterze ciągłym powstaje z chwilą wystawienia faktury, czyli najpóźniej 7 dnia od zakończenia miesiąca, którego dotyczy faktura.