Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 lutego 2011 r., sygn. III SA/Wa 1429/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Sędzia WSA Anna Wesołowska, Protokolant st. sekr. sąd. Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2011 r. sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
1. B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: "Spółka"), opisując zdarzenie przyszłe, we wniosku z 30 listopada 2009r. zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. dalej: "u.p.t.u.") w zakresie otrzymania przez kontrahenta bonusu (premii pieniężnej) jako czynności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej "VAT") i charakteru tej czynności.
Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka jest wyłącznym przedstawicielem firmy B. GmbH na terytorium Polski i będzie zajmować się sprzedażą drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych, faksów, systemów etykietowania i innych (dalej: "Towary") na rynek polski. Towary będą sprzedawane zarówno dystrybutorom, którzy kupując je w ilościach hurtowych będą dokonywać dalszej dystrybucji, jak i innym partnerom handlowym. Kontrahenci kupując Towary nabędą prawo do bonusu (premii pieniężnej), którego zasady naliczania będą ujęte w odrębnych umowach.
W pierwszym przypadku kontrahent będzie nabywał prawo do bonusu (premii pieniężnej) w wysokości ustalonego w umowie procentu od wartości netto zakupionych Towarów lub po osiągnięciu określonego w umowie poziomu zakupu Towarów. Przykładowo jeśli osiągnie pułap 80% ustalonego obrotu, otrzyma 1% obrotu, jeśli osiągnie 90% ustalonego obrotu, otrzyma 2% wartości obrotu. Bonus będzie naliczany za okresy kwartalne. Jeżeli w tym okresie kontrahent nie osiągnie ustalonego progu, nie otrzyma premii. Ostatecznym okresem rozliczeniowym jest rok. Po tym okresie będzie zawierana nowa umowa na bonusy. Jeżeli kontrahent nie osiągnie ustalonego progu obrotu w pierwszych trzech kwartałach, ale osiągnie ustalony próg w skali roku fiskalnego, otrzyma premię od wartości obrotów w całym okresie rozliczeniowym. Spółka będzie miała możliwość powiązania wypłaconego bonusu z ogółem dostaw Towarów, w konkretnie określonym przedziale czasowym, nie ma natomiast możliwości powiązania bonusu z konkretną dostawą. Trudność w przypisaniu bonusu do konkretnej dostawy polega na bardzo dużej ilości zakupów dokonywanych przez kontrahentów i braku powiązania bonusu z konkretnym towarem; bonus przyznawany jest za ogół dostaw w określonym przedziale czasu. Spółka sprzedaje różny asortyment Towarów, więc uzyskanie bonusu może być uzależnione od zakupu określonego asortymentu, np. aby uzyskać bonus za zakup drukarek, kontrahent musi zakupić określoną ilość tonerów.