Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 lutego 2011 r., sygn. V SA/Wa 2119/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Barbara Mleczko - Jabłońska, Sędzia WSA - Małgorzata Rysz, Sędzia NSA - Piotr Piszczek (spr.), Protokolant ref. staż. - Tomasz Godlewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lutego 2011 r. sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej i wymiaru cła Oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez B. Sp. z o.o. w W. jest decyzja z dnia ... lipca 2010 r. ..., którą Dyrektor Izby Celnej w W. uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia ... grudnia 2002 r. o uznaniu zgłoszenia celnego dokonanego przez ww. Spółkę w dniu ... lutego 2000 r. za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej oraz wymiaru cła oraz orzekł w tym zakresie.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym.
W dniu ... lutego 2000 r. w imieniu firmy B. Sp. z o.o. w W. dokonano zgłoszenia celnego o nr ..., na podstawie którego procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym zostały objęte importowane z ... leki o wartości celnej wynikającej z cen transakcyjnych na dołączonych do zgłoszenia fakturach. Do zgłoszenia celnego dołączono Deklarację Wartości Celnej.
Decyzją z dnia 31 grudnia 2002 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Warszawie uznał ww. zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru oraz wymiaru cła i określił wartość celną importowanych towarów z uwzględnieniem udzielonego Spółce rabatu, który - zdaniem organu celnego - obniżał cenę wynikającą z przedłożonych faktur.
W odwołaniu od powyższej decyzji Strona wniosła o jej uchylenie w całości i uznanie zgłoszenia celnego za prawidłowe. Zaskarżonej decyzji zarzucono:
1) naruszenie art. 2 i art. 91 Konstytucji RP,