Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 lutego 2011 r., sygn. III SA/Wa 1393/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Płusa, Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Golec, Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (sprawozdawca), Protokolant st. sekr. sąd. Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2011 r. sprawy ze skargi L. GmbH w Niemczech na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2008 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego [...] decyzją z [...] października 2009 r., wydaną dla firmy L. GmbH (Skarżąca w sprawie) orzekł o zwrocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2008 r. w kwocie 58.994,00 zł.

W dniu [...] listopada 2009 r. Spółka złożyła odwołanie od powyższej decyzji, w którym wniosła o jej uchylenie w całości i ponowne rozpatrzenie jej wniosku o zwrot podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2008 r. oraz zwrócenie Spółce całej kwoty 58.993,59 euro.

Spółka podniosła, że jej wniosek zawierał zestawienie faktur na łączną kwotę 58.993,59 euro. Oryginały tych faktur dołączone były do wniosku. W świetle powyższego - w ocenie Spółki - oczywistym było, że przedmiotem wniosku jest uzyskanie zwrotu kwoty 58.993,59 euro, a nie kwoty 58.993,59 zł. Spółka wyjaśniła, że w rubryce 6 wniosku o zwrot podatku od towarów i usług nie ma możliwości wpisania waluty wnioskowanej kwoty zwrotu, a symbol PLN oznaczający walutę polską znajduje się w tej części rubryki 6, która nie podlega edycji. Oznacza to, jej zdaniem, że w tym zakresie wzór wniosku o zwrot VAT stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. Nr 89, poz. 851, ze zm.) jest niezgodny z wzorem stanowiącym załącznik A do VIII Dyrektywy Rady z 6 grudnia 1979 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich, (Dz. U. L 331 z 27 grudnia 1979,) który to wzór nie zawiera symbolu waluty. Niezgodność zaś ta skutkuje tym, iż firmy które podobnie jak Skarżąca występują o zwrot podatku od towarów i usług w innych państwach członkowskich popełniają często oczywiste pomyłki przy wypełnianiu polskiego wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00