Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 2 lutego 2011 r., sygn. II SA/Sz 1104/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Makowska,, Sędzia NSA Mirosława Włodarczak-Siuda, Protokolant Aneta Kukla, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 2 lutego 2011 r. sprawy ze skargi R. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Wójt Gminy [...] ustalił na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w [...] warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie obwodnicy miejscowości [...] w ciągu drogi krajowej nr [...].
Od powyższej decyzji w dniu [...] r. R.K. złożyła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Wójta Gminy [...].
Decyzją z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze umorzyło wszczęte ww. odwołaniem postępowanie odwoławcze wskazując, że wnosząca odwołanie nie była stroną w rozumieniu art. 28 k.p.a. w postępowaniu zakończonym ww. ostateczną decyzją administracyjną z dnia [...]
Na ww. decyzję Kolegium R.K. złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, który wyrokiem z dnia [...]., sygn. akt II SA/Sz 146/07, uchylił decyzję organu odwoławczego stwierdzając, że stroną postępowania może być również osoba, która nie uczestniczyła w postępowaniu przed organem pierwszej instancji, jeżeli wykaże w tym swój interes prawny. Sąd wytknął też Kolegium, iż nie pouczyło wnoszącej pismo o skutkach wniesienia odwołania od decyzji, która dawno już stała się decyzją ostateczną, jak również o przysługujących jej prawnych środkach wzruszenia tej decyzji, w tym też o obowiązujących w tym zakresie terminach wynikających z k.p.a. Sąd nadto wskazał, iż Kolegium powinno poinformować wnoszącą o zaistniałej sytuacji prawnej oraz uzyskać od strony jednoznaczną deklarację co do jej intencji.