Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 lutego 2011 r., sygn. I SA/Po 948/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Skwierzyńska Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 03 lutego 2011r. sprawy ze skargi X Sp. z o.o. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz K.T. Sp. z o.o. w P. kwotę [...] zł ( [...] złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. /-/K. Wolna - Kubicka /-/ M. Skwierzyńska /-/ W.Zygmont
Uzasadnienie
W dniu 21 czerwca 2010 r. "X" sp. z o.o. w P. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych wydania jej udziałowcowi nieruchomości, jako wynagrodzenia za umorzenie udziałów oraz w zakresie opodatkowania udziałów w zyskach osób prawnych.
We wniosku spółka przedstawiła następujący opis zdarzenia przyszłego. Udziałowcem wnioskującej jest polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Udziały nie zostały objęte przez udziałowca w zamian za aport przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Udziałowiec ten posiadać będzie więcej niż 10% udziałów w kapitale wnioskującej spółki przez okres dłuższy niż 2 lata. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej m.in. pojazdów mechanicznych oraz części zamiennych. W najbliższej przyszłości planowane jest umorzenie części udziałów posiadanych przez udziałowca w drodze nabycia przez wnioskodawcę tych udziałów celem ich umorzenia dobrowolnego, na podstawie art. 199 § 1 oraz § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1937 ze zm. - dalej: ksh). Możliwość taką przewiduje umowa spółki. Wynagrodzenie za umarzane udziały zostanie określone w formie niepieniężnej - na wspólnika zostanie przeniesiona własność środków trwałych (budynków i budowli wraz z gruntami oraz prawem wieczystego użytkowania gruntów). Opisane umorzenie w formie rzeczowej będzie wymagało podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników. Uchwała będzie określała wysokość oraz formę wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzone udziały - w szczególności w formie niepieniężnej. Wnioskodawca będzie posiadał certyfikat rezydencji podatkowej udziałowca aktualny za okres, w którym zostanie dokonane dobrowolne umorzenie udziałów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right