Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 lutego 2011 r., sygn. I SA/Lu 806/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Kręcisz (sprawozdawca), Sędziowie WSA Halina Chitrosz,, NSA Anna Kwiatek, Protokolant Asystent sędziego Anna Gilowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 lutego 2011 r. sprawy ze skargi "A" SA w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania oddala skargę

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, utrzymało w mocy na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2010 r. o zawieszeniu z urzędu postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] stycznia 2010 r. utrzymującej w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia [...] listopada 2009 r.

w sprawie określenia "A" S.A. w W. wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok 2008 w kwocie 68.414 zł.

W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia wskazano, iż postanowieniem z [...] maja 2010 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, zawiesiło z urzędu postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji Kolegium z dnia [...] stycznia 2010 r. utrzymującej w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia [...] listopada 2009 r. w sprawie określenia spółce wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok 2008. Uzasadniając rozstrzygnięcie Kolegium wskazało, iż decyzja SKO z dnia [...] stycznia 2010 r. została przez pełnomocnika spółki w dniu 8 marca 2010 r. zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, a tego samego dnia pełnomocnik strony złożył również wniosek o stwierdzenie jej nieważności. Kolegium stwierdziło, iż w tym stanie faktycznym zaistniała przesłanka do zawieszenia postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji Kolegium. Kolegium powołało się przy tym, na wykładnię prawa dokonaną przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 24 stycznia 2008 r. sygn. akt I FSK 152/07, zgodnie z którą niedopuszczalne jest wydanie merytorycznego orzeczenia przez organ podatkowy w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji w czasie, gdy wobec tej samej decyzji została już uruchomiona kontrola sądowa. W takim przypadku organ ma obowiązek zastosować jednoznaczną i obligatoryjną regulację zawartą w art. 201 § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00