Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 lutego 2011 r., sygn. III SA/Kr 720/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Lechowski Sędziowie NSA Krystyna Kutzner WSA Tadeusz Wołek (spr.) Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lutego 2011 r. sprawy ze skargi Z. Z. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 5 maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego skargę oddala

Uzasadnienie

Komendant Powiatowy Policji decyzją z dnia [...] 2008r. nr [...] odmówił Z. Z. przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego od dnia 1.05.2007r. w wysokości przysługującej dla policjantów posiadających rodzinę z uwagi na brak podstawy prawnej do przyznania w/w świadczenia.

Jako podstawę prawną organ wskazał art.104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, art. 92 ust. 1, art. 97 ust. 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, związku z § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie wysokości i szczegółowych zasad przyznawania, odmowy przyznania, cofania i zwracania przez policjantów równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego.

W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że skarżący był funkcjonariuszem Policji do dnia 30.04.2007 r. W okresie pełnienia służby pobierał równoważnik za brak lokalu mieszkalnego w wysokości przysługującej policjantom posiadającym rodzinę.

Równoważnik za brak lokalu przyznawano emerytom policyjnym na podstawie art. 92 ustawy o Policji a nie na podstawie ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i służby Więziennej oraz ich rodzin.

W myśl art. 29 ust. 1 i art. 30 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (...), emeryci i renciści policyjni mają prawo do lokalu mieszkalnego, pozostającego w dyspozycji MSWiA lub podległych mu organów w rozmiarze przysługującym im w dniu zwolnienia ze służby w Policji. Do mieszkań tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące lokali mieszkalnych dla funkcjonariuszy. Osoby te mają również prawo do pomocy finansowej w budownictwie mieszkaniowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00