Postanowienie WSA w Gliwicach z dnia 9 lutego 2011 r., sygn. IV SA/Gl 934/10
Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach Andrzej Majzner po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2011 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi D.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego, w kwestii wniosku skarżącego o przyznanie prawa pomocy postanawia: odmówić przyznania prawa pomocy
Uzasadnienie
W treści pisma procesowego datowanego na [...] D.B. wniósł o ustanowienie adwokata z urzędu.
Wobec faktu, iż omawiane żądanie nie zostało wyrażone w wymaganej przepisami formie, zarządzeniem z dnia 16 grudnia 2010 r. skarżącego wezwano do złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu, według ustalonego wzoru.
D.B. złożył rzeczony formularz w dniu [...], precyzując, iż zakres jego żądania obejmuje nie tylko ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika procesowego lecz nadto także zwolnienie od kosztów sądowych. Trzeba tu zwrócić uwagę, że skarżący oznaczył, iż wnosi o ustanowienie doradcy podatkowego. Przedmiotem skargi w niniejszej sprawie jest jednak decyzja administracyjna o wstrzymaniu wypłaty dodatku mieszkaniowego, a tym samym strona nie może być w niej reprezentowana przez takiego pełnomocnika. Wynika to z art. 2 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2008 r., Nr 73, poz. 443 ze zm.), który określa, że doradca podatkowy może reprezentować stronę jedynie w sprawach z zakresu obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami. W świetle powyższego przyjęto, iż oznaczenie w formularzu doradcy podatkowego stanowi najprawdopodobniej efekt omyłki, zaś rzeczywistą intencją D.B. było ubieganie się o ustanowienie adwokata - co wynika wszak wyraźnie z jego wcześniejszego pisma z dnia [...] (karty nr 13-15 akt sprawy).