Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 20 stycznia 2011 r., sygn. II SA/Rz 370/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Jerzy Solarski Sędziowie NSA Małgorzata Wolska /spr./ SO del. Anna Bembenek Protokolant ref. stażysta Anna Zięba po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 20 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu zagospodarowania terenu -skargę oddala
Uzasadnienie
II SA/Rz 370/10
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] stycznia 2010 r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania A. K. - reprezentowanej przez pełnomocnika radcę prawnego W. B. uchyliło decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] listopada 2009 r., Nr [...] nakazującą A. K., właścicielce nieruchomości nr ewid. 399 i 400 obręb T., przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania terenu jako nieruchomości o charakterze rolniczym, a sprawę przekazało do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.
W podstawie prawnej organ powołał art. 138 § 2 w zw. z art. 7, art. 77, art. 10, art. 40 § 2 k.p.a. oraz art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 ze zm.) - zwanej dalej upzp.
Z uzasadnienia decyzji i akt administracyjnych wynika, że Wójt Gminy [...] wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie przywrócenia poprzedniego sposobu zagospodarowania działek nr 399 i 400 położonych w T. gm. [...]. W toku postępowania ustalono, że na działce nr 399 znajduje się wybetonowany plac z hałdami węgla oraz elementy sortownika (kosz wsypowy i taśmociąg), natomiast na utwardzonej płytami działce nr 400 składowany jest węgiel.
Decyzją z dnia [...] listopada 2009 r., Nr [...] Wójt Gminy [...] nakazał A. K., właścicielce nieruchomości nr ewid. 399 i 400 obręb T., przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania terenu jako nieruchomości o charakterze rolniczym. Organ I instancji wskazał, że utwardzenie działek nastąpiło bez wymaganych decyzji o warunkach zabudowy. Ponadto zagospodarowanie ww. działek jest niezgodne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy [...]. W studium tym przedmiotowy teren oznaczony jest jako teren o podstawowej funkcji ekologicznej z dopuszczeniem zainwestowania turystyczno-rekreacyjnego i nie przewiduje przeznaczenia pod zabudowę. Utwardzenie działek i składowanie węgla zmieniło funkcję przedmiotowego terenu z rolnej na przemysłową. Zgodnie z art. 59 ust. 1 w zw. z art. 4 ust. 2 pkt 2 upzp zmiana sposobu zagospodarowania terenu wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Zmiana zagospodarowania terenu bez uzyskania tej decyzji, stosownie do treści art. 59 ust. 3 pkt 2 skutkuje wydaniem decyzji nakazującej przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania.