Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 stycznia 2011 r., sygn. I SA/Po 876/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Małecki Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Protokolant st.sekr.sąd. Paulina Budzyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2011r. sprawy ze skargi B. i S. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług od importu towaru I. uchyla zaskarżoną decyzję w części obejmującej określenie zobowiązania podatkowego B. J. i S. J., w pozostałym zakresie oddala skargę B. J. i S. J.; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżących kwotę [...] zł (...] złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. stwierdza, że decyzja wymieniona w punkcie I w zakresie określonym jej uchyleniem nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się niniejszego wyroku. /-/K. Wolna-Kubicka /-/W. Zygmont /-/J. Małecki
Uzasadnienie
W dniu (...) 2002 r. Naczelnik Urzędu Celnego w L. przyjął zgłoszenie celne uzupełniające SAD nr (...) powodując objęcie towaru w postaci obuwia procedurą dopuszczenia do obrotu i określając kwotę długu celnego w oparciu o stawkę celną konwencyjną na podstawie załączonego przez zgłaszającego świadectwa pochodzenia towarów, które potwierdzało pochodzenie towarów. W związku z zakwestionowaniem autentyczności dowodu pochodzenia towarów, Naczelnik Urzędu Celnego w L. wydał w dniu (...) 2005 r. decyzję, w której uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne SAD nr jw. W części dotyczącej zastosowania stawki celnej i określenia kwoty długu celnego oraz wezwał do uiszczenia uzupełniającej kwoty długu celnego i odsetek wyrównawczych.
Dyrektor Izby Celnej w P. decyzją z dnia (...) 2007 r. uchylił zaskarżoną przez spółkę cywilną decyzję z dnia (...) 2005 r. w części dotyczącej wezwania do zapłaty odsetek wyrównawczych i umorzył postępowanie w tym zakresie, a w pozostałej części utrzymał ją w mocy. Adresatami tej decyzji byli: Firma Handlowa "A" T. K. w P. oraz "B" s.c. B.J., S. J. w P.