Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 stycznia 2011 r., sygn. IV SA/Po 1023/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia NSA Grażyna Radzicka po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2011 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi D. M. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] sierpnia 2010 r., nr

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2010 r., nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, działając na podstawie art. 154 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm. - dalej jako Kpa) odmówił D. M. uchylenia decyzji własnej z dnia [...] października 1999 r., nr [...].

W uzasadnieniu organ wskazał, iż art. 154 Kpa ustanawia dwie przesłanki, które muszą wystąpić łącznie, aby można było wzruszyć decyzję. Musi to być po pierwsze decyzja ostateczna, która nie tworzy praw nabytych dla żadnej ze stron postępowania, a po wtóre - za wzruszeniem tej decyzji muszą przemawiać względy interesu społecznego lub słuszny interes strony. W ocenie organu nie została spełniona w niniejszej sprawie druga przesłanka. Organ wyjaśnił, że obóz w D. nie był to Obozem Karnym przeznaczonym m. in. dla więźniów gestapo. Był to obóz będący punktem zbiorczym dla osób przesiedlanych. Ponadto Kierownik wskazał, że obóz ten, w którym miała przebywać strona nie został umieszczony w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 września 2001r. w sprawie określenia miejsc odosobnienia, w których były osadzone osoby narodowości polskiej lub obywatele polscy innych narodowości (Dz. U. nr 106, poz. 1154 ze zm. - dalej jako rozporządzenie) określającym obozy podlegające zakwalifikowaniu pod przesłankę z art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. "a", "b" oraz "c". ustawy o kombatantach. Organ wskazał ponadto, iż zainteresowana w czasie obecnego postępowania nie dołączyła do wniosku żadnych nowych dokumentów mogących zaprzeczyć ustaleniom Kierownika Urzędu z decyzji z dnia [...] października 1999r. Jedynym dokumentem w aktach, poza oświadczeniami strony, wnioskiem oraz rekomendacją przedstawionymi jeszcze w 1995r. jest zaświadczenie Towarzystwa Opieki nad byłym Obozem Karnym w D.. Jednakże ono również znajdowało się w aktach przed wydaniem decyzji w 1999r. Warto również podkreślić, iż w obozie karnym nie przebywały osoby przeznaczone do przesiedlenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00