Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 19 stycznia 2011 r., sygn. I SA/Op 611/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędziowie Sędzia WSA Marta Wojciechowska Sędzia WSA Anna Wójcik (spr.) Protokolant st. inspektor sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 stycznia 2011r. sprawy ze skargi A Spółka z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia 17 września 2010r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za prawidłowe co do klasyfikacji taryfowej towaru i określenie kwoty długu celnego oddala skargę

Uzasadnienie

Dnia 29 maja 2001 r. skarżąca "A" Sp. z o.o. J-V w O. (obecnie "A" Sp. z o.o. w O.) dokonała zgłoszenia celnego nr [...] w celu objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu towarów importowanych z Holandii o nazwie handlowej "przetwory dla niemowląt Bebilon sojowy 2, Pepti-leki zawierające witaminy", klasyfikując je według kodu PCN 210690980 ze stawką cła 25%. Organ celny przyjął niezwłocznie to zgłoszenie celne i po jego weryfikacji nie dopatrzył się nieprawidłowości.

Pismem z dnia 11 kwietnia 2002 r. Spółka wniosła o uznanie w/w zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w części dotyczącej opisu towaru (poprzez zmianę dotychczasowego zapisu na: "Bebilon pepti - lek zawierający witaminy oraz "Bebilon sojowy-lek zawierający witaminy"), zmianę kodu taryfowego obu towarów na 300450100 oraz o określenie dla nich kwoty długu celnego według przypisanej do nowego kodu stawki cła 0%. Do wniosku dołączyła opinie Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka z dnia 1.03.2000 r., Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie z dnia 23.08.1999 r., Katedry Klinki Chirurgii Gastroenterologicznej i Żywienia z dnia 15.07.1998 r. Naczelnik Urzędu Celnego we Wrocławiu, mając na względzie te opinie jak też dokumenty dołączone do zgłoszenia celnego, decyzją z dnia 23 maja 2002 r. uznał w/w zgłoszenie celne za prawidłowe.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że:

Bebilon sojowy 2 to preparat mlekozastępczy i zbilansowany, wolny od białek mleka krowiego i laktozy, przeznaczony dla niemowląt od 6 miesiąca życia, w skład którego wchodzą: izolat białka sojowego, oleje roślinne, syrop kukurydziany, składniki mineralne, witaminy, pierwiastki śladowe, stosowany w leczeniu chorób wymagających eliminacji białek mleka krowiego i/lub laktozy, w przewlekłej biegunce, w galaktozemii i fruktozemii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00