Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 27 stycznia 2011 r., sygn. I SA/Łd 1260/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Cezary Koziński Sędziowie Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Bożena Kasprzak /spr./ Protokolant Asystent sędziego Jarosław Szkudlarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2010 r. oddala skargę

Uzasadnienie

I SA/Łd 1084/10

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r., Dyrektor Izby Celnej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr [...], określającą C. K. zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do grudnia 2005 r. w łącznej kwocie 12.700.739,00 zł.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że w kontrolowanym okresie przedmiotem działalności firmy podatnika PPW "A" był hurtowy obrót paliwami płynnymi tj. głównie olejem napędowym i benzyną bezołowiową Pb 95. Zdaniem organu pierwszej instancji C. K. w sposób świadomy i konsekwentny dokonywał zakupu paliwa niewiadomego pochodzenia od kontrahentów, o których wiedział, że stwarzają tylko pozory prowadzenia działalności gospodarczej. W 2005 r. dostawcami paliw były następujące podmioty: FHU "B" A. W. z K. (w okresie od 3 do 31 stycznia), PW "C" M. M., z K. (od 8 lutego do 30 lipca), "D" Sp. z o.o. z T. (od 2 lipca do 31 listopada 2005 r.), "E" Sp. z o.o. z K. (od 1 do 30 grudnia), PHU "F" R. B. z B. (od 15 do 22 grudnia).

W odniesieniu do FHU "B" czynności sprawdzające przeprowadzone przez UKS w K. w wykazały, że w 2005 r. firma ta nie prowadziła ksiąg handlowych, ani ewidencji zakupu i sprzedaży dla potrzeb podatku VAT. Z oświadczenia A. W. wynika jedynie, że w styczniu 2005 r. nie doszły do skutku żadne transakcje, a kopie faktur, które wystawił, zostały przez niego zniszczone po uzgodnieniu z C. K.. Oświadczył też, że nie posiadał magazynów, ani zaplecza technicznego do handlu paliwami płynnymi. Z protokołów przesłuchania A. W. z dnia [...] r. i z dnia [...] r., przekazanych przez ABW w Ł., wynika, że w styczniu 2005 r. faktycznym dostawcą paliw do PPW "A" była Firma "G" z K.. Ostatnie transakcje pomiędzy FHU "B" a PPW "A" miały miejsce w grudniu 2004 r. A. W. i nie potwierdził, aby okazane mu faktury za styczeń 2005 r. wystawione były przez jego firmę. Nie posługiwał się bowiem pieczątką "Właściciel A. W.", nie wystawiał in blanco, druków Wz oraz nigdy nie widział okazanych mu dokumentów "Kasa Przyjmie". W dniu [...] r. A. W. zeznał, że przed styczniem 2005 r. pośredniczył w dostarczaniu paliw z firmy "G" z K. do PPW "A" C. K.. Przyznał, że w styczniu 2005 r. wystawił 5 faktur, z którymi pojechał do Ł., ale wobec niedoręczenia ich C. K., po powrocie do K., w obecności Z. L., zostały one zniszczone. Po tych zdarzeniach postanowił zakończyć współpracę z PPW "A", podejrzewając, że jego kontrahenci porozumieli się poza nim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00