Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 stycznia 2011 r., sygn. I SA/Lu 636/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Kwiatek, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz,, WSA Halina Chitrosz (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Maciej Skowroński, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w C. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia [...], Dyrektor Izby Skarbowej działając w imieniu Ministra Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko "A" spółki
z o.o. w C., przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu rozliczenia faktur korygujących zwiększających cenę przy sprzedaży krajowej i wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT).
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia podano, iż we wniosku o udzielenie interpretacji, przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji zagęszczonych soków owocowych i wytłoków z owoców. Swoje wyroby sprzedaje głównie do austriackiego udziałowca. Transakcje te dokonywane są z uwzględnieniem cen opartych o planowane koszty wytworzenia. Tak skalkulowana cena sprzedaży wykazywana jest na wystawianych przez nią fakturach. Po zakończeniu produkcji danego towaru następuje rozliczenie rzeczywistych kosztów produkcji i kalkulowana jest ostateczna cena wyrobu. Na tej podstawie może nastąpić zmiana cen dotychczas dokonanych dostaw towarów. Ma to miejsce w sytuacji, gdy cena skalkulowana o koszty rzeczywiste różni się od ceny skalkulowanej pierwotnie o koszty planowane. Wówczas spółka wystawia faktury korygujące. Ewentualna korekta ceny pierwotnej uzależniona jest od wielu zewnętrznych czynników. Spółka nie jest w stanie przewidzieć, czy w stosunku do pierwotnej ceny rzeczywiste koszty wytworzenia ulegną zwiększeniu czy zmniejszeniu. Okoliczności te nie są znane ani możliwe do przewidzenia w momencie wystawiania faktur pierwotnych. Faktury korygujące dokumentujące sprzedaż na terytorium kraju jak również wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (dalej: "WDT") wystawiane są zazwyczaj po kilku miesiącach od wystawienia faktur pierwotnych. Są to zarówno korekty zmniejszające jak i korekty zwiększające wartość sprzedaży, w zależności od ukształtowania się ostatecznej ceny towarów.