Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 stycznia 2011 r., sygn. II SA/Lu 522/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Stażysta Paulina Gąsławska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi S. S. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie ukarania grzywną oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 27 maja 2010 r. L. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie, po rozpatrzeniu zażalenia Stanisława S. na postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia 12 kwietnia 2010 r., nr [...], w przedmiocie:

1. uznania za bezzasadną odmowę okazania do oględzin przez Stanisława S. budynku mieszkalnego, położonego na działce nr ewid. [...]3, przy ul. G. 5 w B.;

2. ukarania Stanisława S. karą grzywny w wysokości 50 zł

- utrzymał opisane postanowienie w mocy.

W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wyjaśnił, że postępowanie administracyjne w niniejszej sprawie wszczęte zostało w związku z pismem z dnia 5 czerwca 2002 r. Janiny i Antoniego małżonkowie S. - właścicieli działki sąsiedniej o nr ewid. [...]4, położonej przy ul. G. 7 w B. W piśmie tym Janina i Antoni małżonkowie S. zawiadomili Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B., że Maria i Stanisław małżonkowie S., naruszyli przepisy prawa budowlanego, gdyż obniżyli poziom posadowienia budynku mieszkalnego w znaczny sposób (około 1,50 m), w wyniku czego doprowadzili do zalewania przez wody gruntowe piwnic tego budynku. W budynku wykonali podpiwniczenie, czego nie przewidywała dokumentacja techniczna, stanowiąca załącznik do udzielonego pozwolenia na budowę. W piwnicy tej wykonali saunę, która również powoduje zawilgocenie budynku. W 2001 r. powiększyli, bez pozwolenia na budowę, garaż, w ten sposób, że do istniejącego garażu dobudowali ściany i przedłużyli go. Do budynku mieszkalnego, w odległości około 1 m od granicy ich działki, dobudowali pomieszczenie, a następnie wykonali na nim taras. Woda z orynnowania budynku ścieka wokół budynku, wsiąka w grunt i przesiąka do piwnic, ponieważ Maria i Stanisław małżonkowie S. nie wykonali odwodnienia deszczowego z dachu budynku i nie odprowadzili wód opadowych do istniejącego rowu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00