Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 stycznia 2011 r., sygn. III SA/Kr 857/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie WSA Dorota Dąbek (spr.) WSA Janusz Kasprzycki Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi C. Ł. na czynność Prezydenta Miasta z dnia 18 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania lokalu z zasobów Gminy I. skargę oddala, II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rzecz adwokata R. R. - Kancelaria Adwokacka ul. [...], tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści złotych) podwyższoną o podatek od towarów i usług przewidziany dla tego rodzaju czynności.
Uzasadnienie
wyroku WSA w Krakowie z dnia 25 stycznia 2011r.
W dniu 13 stycznia 2009r. C. Ł. złożyła wniosek w sprawie pomocy mieszkaniowej z tytułu zdarzenia losowego (pożar). We wniosku wyjaśniła, że zajmowany przez nią dotychczas lokal nr [...] położony w budynku przy ul. D w A został zniszczony w wyniku pożaru i nie da się w nim mieszkać, dlatego wnosi o przydzielenie jej samodzielnego lokalu mieszkalnego. Podniosła, że jej wnuk D. W., który był uprawniony do wspólnego zamieszkiwania z nią, nie partycypował w kosztach utrzymania lokalu, często naruszał spokój, wielokrotnie wzywana była Policja. Obecnie lokal jest remontowany przez D. W. na jego prośbę i za jego pieniądze.
Pismem z dnia 18 lutego 2009r. nr [...] poinformowano C. Ł., że zgodnie z § 7 ust. 2 pkt 1 uchwały Rady Miasta z dnia [...] 2007r. Nr [...] w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, uprawnionymi do najmu lokalu socjalnego na czas remontu mieszkania w pierwszej kolejności są osoby zamieszkujące lokale, które uległy zniszczeniu w wyniku zdarzeń losowych w stopniu uniemożliwiającym zamieszkiwanie. W wyniku przeprowadzonej wizji w mieszkaniu w dniu 12 lutego 2009r. stwierdzono, że lokal przy ul. D nadaje się do zamieszkania. Z uwagi na powyższe brak możliwości przyznania gminnego lokalu mieszkalnego na czas remontu zniszczonego lokalu.