Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 20 stycznia 2011 r., sygn. II SA/Ke 749/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Małgorzata Rymarz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi A.W. i S.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję Wójta Gminy G. z dnia [...] odmawiającą ustalenia warunków zabudowy działek o numerach ewidencyjnych : 619, 618, 617, 616/2, 611, 610 i 609 położonych w miejscowości R., dla inwestycji polegającej na budowie 44 budynków mieszkalnych jednorodzinnych, 44 zbiorników na ścieki sanitarne, dróg wewnętrznych i urządzeń budowlanych niezbędnych do użytkowania budynków zgodnie z ich przeznaczeniem oraz przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ II instancji ustalił, że opisana wyżej decyzja odmawiająca ustalenia na wniosek A. i S. W. z dnia [...] warunków zabudowy uzasadniona została niespełnieniem warunku określonego w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Analiza przeprowadzona w granicach obszaru analizowanego wykazała bowiem, że w zasięgu terenu inwestycji, w przestrzeni ok. 200 metrowej nie występuje żadna zabudowa. Zabudowa jednorodzinna występuje wyłącznie w sołectwie N., w gminie D.. Jako obszar analizowany wyznaczono minimalny zasięg wynoszący 50m od granic terenu inwestycji uznając, że w wystarczającym stopniu dokumentuje brak zabudowy obszaru, w zasięgu którego położone są nieruchomości objęte wnioskiem. W tak wyznaczonym obszarze analizowanym istnieje zabudowa jednorodzinna w sołectwie N., która nie może przesądzić o spełnieniu wymogu w zakresie kontynuacji funkcji na terenie innej jednostki administracyjnej, t.j. gminy G. Organ II instancji przytoczył również jeszcze jeden argument organu I instancji za odmową ustalenia warunków zabudowy. W uzasadnieniu decyzji pierwszoinstancyjnej wskazano, iż z zakresu inwestycyjnego jednoznacznie wynika, że głównym celem uzyskania decyzji ustalającej warunki zabudowy jest dokonanie podziału geodezyjnego na 44 działki dla umożliwienia ich sprzedaży. Podkreślono, że działka gruntu objęta wnioskiem może być przedmiotem wydzielenia na skutek podziału geodezyjnego nieruchomości na warunkach określonych w decyzji o warunkach zabudowy oraz w ustawie o gospodarce nieruchomościami, lecz jedynie w przypadku zaistnienia okoliczności określonych w art.94 ust.2 tej ustawy, bowiem Wójt Gminy G. ogłosił o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego dla miejscowości R. Skutkuje to zawieszeniem postępowania w sprawie podziału nieruchomości gruntowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00