Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 grudnia 2010 r., sygn. VI SA/Wa 1353/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Wdowiak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Protokolant st. sekr. sąd. Paulina Paczkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy [...] oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r. Urząd Patentowy RP unieważnił prawo ochronne na znak towarowy słowno-graficzny "400" o numerze [...] w części dotyczącej towarów: "czasopisma zawierające szarady, czasopisma szaradziarskie i krzyżówki" ujętych w klasie 16.

Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu [...] listopada 2005 r. B. O. prowadząca A. w R. wniosła do Urzędu Patentowego RP sprzeciw wobec decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na słowno - graficzny znak towarowy "400" w zakresie czasopism, czasopism szaradziarskich i krzyżówek. Uprawnionym do powyższego znaku była A. Sp. z o.o. z siedzibą w C. W uzasadnieniu sprzeciwu zarzucono, iż rejestracja przedmiotowego znaku nastąpiła z naruszeniem art. 4 oraz art. 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych obowiązującej w dacie zgłoszenia przedmiotowego prawa. Sprzeczność rejestracji wskazanego znaku towarowego z art. 4 ww. ustawy wnioskodawca upatrywał w tym, iż znak towarowy [...] został zarejestrowany m. in. dla krzyżówek definiowanych zgodnie ze słownikiem języka polskiego jako zgadywanki graficzne polegające na wpisywaniu liter odgadniętych wyrazów w krzyżujące się ze sobą rubryki. Według wnoszącego sprzeciw brak jest możliwość rejestracji w charakterze znaków towarowych oznaczeń dla zdań logicznych, matematycznych, czy też jakichkolwiek innych szarad umysłowych. Krzyżówka jako zadanie logiczne, nie jest ani towarem ani usługą, a zatem, w ocenie sprzeciwiającego się nie istnieje możliwość rejestracji słowno-graficznego oznaczenia "400" dla krzyżówek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00