Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Rz 852/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Małgorzata Wolska /spr./ Sędziowie WSA Robert Sawuła WSA Joanna Zdrzałka Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 8 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi M. F. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie obowiązku dostarczenia ekspertyzy stanu technicznego budynku -skargę oddala

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] lipca 2010 r., nr [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.) oraz art. 81 c ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia M. F. na postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w sprawie nałożenia na M. F. obowiązku dostarczenia w terminie do dnia 31 sierpnia 2010 r. ekspertyzy stanu technicznego budynku mieszkalnego nr [...] przy ul. [...] w K., uwzględniającej geotechniczne warunki posadowienia budynku i pobliskiej skarpy, wraz z określeniem niezbędnych robót, jakie należy wykonać celem zabezpieczenia budynku przed jego uszkodzeniem lub zniszczeniem, postanowił utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie.

W uzasadnieniu postanowienia stwierdzono, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego postanowieniem z dnia [...] czerwca 2010 r., wydanym na podstawie art. 81 c ust. 2 w zw. z art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane nałożył na M. F. obowiązek wyżej opisany. W uzasadnieniu tego postanowienia organ I instancji wyjaśnił, że w związku z powiadomieniem o obsunięciu się ziemi w rejonie budynku mieszkalnego nr [...] przy ul. [...] w K., w dniu [...] czerwca 2010 r. dokonano kontroli stanu technicznego tego budynku. Ustalono, że został on wykonany w części jako murowany i w tej części pełni funkcję mieszkalną, natomiast w części drewnianej istnieje zaplecze inwentarsko-gospodarskie. Posiada stropy drewniane, jest przykryty dachem dwuspadowym, krytym dachówką. Stwierdzono, że na zewnętrznej ścianie tego budynku od strony ul. [...] występuje skośna rysa, biegnąca od połaci dachowej, poprzez nadproże okienne do poziomu piwnicy. Szerokość rozwarstwienia wynosi ok. 1,50 - 2,00 cm. Nadto stwierdzono, że od strony ul. [...] wystąpiła płaszczyzna ścięcia gruntu w odległości ok. 6,5 m od budynku, przemieszczenie mas ziemnych nastąpiło na głębokości ok. 60-80 cm. W trakcie kontroli M. F. nie przedłożył protokołów badań i sprawdzeń z zakresu utrzymania budynku, budynek jest niezamieszkały, a wg. oświadczenia M. F. w budynku nikt nie jest zameldowany. Na podstawie art. 66 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane nakazano M. F. wyłączyć z użytkowania budynek mieszkalny nr [...] przy ul. [...] w K. i decyzja ta została ogłoszona ustnie z pouczeniem, że podlega natychmiastowemu wykonaniu. Przywołując art. 81 c ust. 2 ustawy - Prawo budowlane, wyjaśniono, że zarówno osuwanie się zbocza, jak i brak protokołów badań i sprawdzeń, pozwalających na określenie stanu technicznego budynku, powoduje uzasadnione wątpliwości co do stanu technicznego przedmiotowego obiektu budowlanego. Wskazuje to na konieczność sporządzenia ekspertyzy technicznej budynku oraz pobliskiej skarpy, uwzględniającej geotechniczne warunki jego posadowienia i określającej szczegółowo zakres robót budowlanych niezbędnych do wykonania, w celu eliminacji ewentualnego zagrożenia życia lub zdrowia osób zamieszkujących w budynku oraz zapewnienia bezpieczeństwa mienia. Ekspertyza pozwoli również na ocenę, czy w związku z występującymi zjawiskami osuwiskowymi możliwe jest skuteczne zabezpieczenie budynku przed jego ewentualnym uszkodzeniem, w przypadku dalszego osuwania się zbocza. Będzie to stanowić podstawę do dalszych niezbędnych rozstrzygnięć przez organ nadzoru budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00