Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2010 r., sygn. III SA/Po 479/10

 

Dnia 2 grudnia 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Koś Sędziowie WSA Marzenna Kosewska WSA Mirella Ławniczak (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Janusz Maciaszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 grudnia 2010 roku przy udziale sprawy ze skargi Z. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] maja 2010r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności płatnika z tytułu niepobranego podatku i określenie zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 1 października 2008 roku J. W. aktem notarialnym, Nr Repertorium [...] darowała synowi J. W. kwotę 200.000,-zł. W paragrafie I ppkt 2 aktu J. W. oświadczył, iż darowiznę przyjmuje i kwituje odbiór powyższej kwoty pieniędzy. W paragrafie 2 notariusz pouczyła stawających o treści przepisów ustawy - O podatku od spadków i darowizn oraz kodeksu karnego skarbowego.

W dniu 24 marca 2009 roku Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] zwrócił się do J. W. o dostarczenie potwierdzenia przelewu powyższej kwoty darowizny na konto. W dniu 3 i 17 kwietnia 2009 roku przesłuchany w charakterze świadka J. W. oświadczył, iż pieniądze na jego konto zostały przekazane dopiero w dniu 2 kwietnia 2009 roku, bowiem dopiero z pisma Urzędu Skarbowego dowiedział się o konieczności przelania darowanych środków pieniężnych na konto. Przesłuchany w dniu 17 kwietnia 2009 roku dodatkowo zeznał, iż gotówkę otrzymał w momencie zawierania aktu notarialnego, nie miał świadomości, iż aby zachować prawo do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn środki pieniężne winny być przelane na jego konto.

W związku z wezwaniem organu także notariusz sporządzająca akt z 1 października 2008 roku złożyła w dniu 9 lipca 2009r pisemne oświadczenie w tej kwestii. Mianowicie notariusz potwierdziła okoliczności zawarcia aktu, a dodatkowo wyjaśniła, iż skoro strony zawierają umowę darowizny w formie aktu notarialnego to jest rzeczą oczywistą, iż kwota ta nie będzie przekazana na konto obdarowanego przed zawarciem umowy, co nie oznacza, iż obdarowany nie może skorzystać z ulgi podatkowej przewidzianej w art. 4a ustawy. Jeżeli bowiem przyrzeczone świadczenie zostałoby już spełnione umowa darowizny nie wymagałaby formy aktu notarialnego, a tylko zwykłej formy pisemnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00