Wyrok WSA w Łodzi z dnia 1 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Łd 1018/10
Dnia 1 grudnia 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska Sędziowie Sędzia NSA Anna Stępień Sędzia WSA Jolanta Rosińska (spr.) Protokolant asystent sędziego Agnieszka Gortych-Ratajczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 grudnia 2010 roku sprawy ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., po rozpoznaniu wniosku M. G., odmówiło na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 w związku z art. 157 § 1, art. 158 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r.
- Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej K.p.a.) oraz art. 45 w związku z art. 75 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 27 października 1977r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz.U. Nr 32, poz. 140, dalej ustawy) stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Naczelnika Dzielnicy Ł.-G. z dnia [...] nr [...]
o nieodpłatnym przejęciu na własność Państwa nieruchomości rolnej położonej w Ł. przy ul. Ł., o pow. 0,6773 ha, oznaczonej w rejestrze gruntów jako działka nr 62, w obrębie [...], stanowiącej własność I. G.
Organ administracji ustalił, że decyzją z dnia [...] nr [...] Naczelnik Dzielnicy Ł.-G. orzekł o nieodpłatnym przejęciu na rzecz Państwa ww. nieruchomości na wniosek właścicielki I. G. Naczelnik stwierdził, że wnioskodawczyni odpowiada wymogom do przyznania emerytury, zaś następców uprawnionych do przejęcia i prowadzenia gospodarstwa rolnego nie ma.
W dniu 28 kwietnia 2008r. do Prezydenta Miasta Ł. wpłynął wniosek M. G. o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Dzielnicy Ł.-G. z dnia [...] nr [...]. W uzasadnieniu wniosku M. G. zakwestionował stwierdzenie zawarte w decyzji, że "następców uprawnionych do przejęcia gospodarstwa rolnego nie ma". Wskazał, że w 1978r. nastąpiło otwarcie spadku po jego ojcu E. G., którego spadkobiercą jest wnioskodawca, zaś on sam ukończył szkołę rolniczą w 1983r. Dalej wnioskodawca wskazał, że I. G. nie powinna uzyskać aktu własności ziemi na przedmiotową nieruchomość bowiem posiadała prawo dożywotniego jej użytkowania, co wynika z postanowienia Sądu Powiatowego w Ł. Wydział Zamiejscowy w Z. sygn. akt [...].