Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 grudnia 2010 r., sygn. III SA/Lu 377/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom,, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Protokolant Referent stażysta Paweł Soczyński, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 7 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2010 r. nr Rep. [...] w przedmiocie odmowy uchylenia lub zmiany decyzji orzekającej o odmowie zwrotu zatrzymanego prawa jazdy oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2010 r., znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania J. K., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta C. z dnia [...] maja 2010 r., znak: [...]. Zaskarżoną decyzją Prezydenta Miasta C. odmówił uchylenia lub zmiany swojej decyzji z dnia [...] stycznia 2008 r., nr [...], o odmowie zwrotu zatrzymanego prawa jazdy kat. ABCET.

W uzasadnieniu Kolegium podało, że decyzją z [...] stycznia 2008 r. odmówiono J. K. wydania zatrzymanego prawa jazdy, do czasu uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje do kierowania pojazdami. Decyzja ta stała się ostateczna w dniu 14 lutego 2008 r. Wnioskami z 23 marca, 12 kwietnia i 4 maja 2010 r. J. K. wniósł o wzruszenie w/w decyzji ostatecznej w trybie art. 154 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Prezydent Miasta C. uznał, iż tryb ten nie może być w sprawie zastosowany, bowiem art. 154 KPA nie daje podstaw do uchylenia lub zmiany decyzji ostatecznej, jeżeli przepisy ustaw sprzeciwiają się zmianie lub uchyleniu takich decyzji lub wprowadzają wyraźny zakaz uchylania lub zmiany wszelkich decyzji ostatecznych. Zarówno przepisy obowiązujące w dniu wydania decyzji z dnia [...] stycznia 2008 r. jak i obecne przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym, nie wprowadzają podstaw do odstępstw w zastosowaniu art. 114 ust. 1 pkt 2 lit. b). Przepis ten stanowi, iż kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlegają osoby ubiegające się o zwrot prawa jazdy, którego pozbawione były na okres przekraczający 1 rok. Użyte w tym przepisie sformułowanie "podlegają" oznacza, że decyzje, które organ podejmuje na podstawie tego przepisu, nie są pozostawione uznaniu organu orzekającego lecz mają charakter rozstrzygnięcia związanego. Bezspornym jest fakt, że J. K. był pozbawiony prawa jazdy (możliwości korzystania z prowadzenia pojazdów) na okres powyżej 1 roku. Okres ten trwał od dnia wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy przez prokuraturę do czasu uprawomocnienia się postanowienia sądu uchylającego zatrzymanie prawa jazdy, to jest od dnia [...] czerwca 2006 r. do dnia [...] stycznia 2008 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00