Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. I SA/Lu 486/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz, Sędziowie WSA Halina Chitrosz (sprawozdawca),, NSA Anna Kwiatek, Protokolant Referent stażysta Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi M. G. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. orzeka, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu w całości; III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz M. G. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 24 marca 2010r., nr [...], na podstawie art. 228 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8. poz. 60 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że odwołanie M. G. z dnia 26 stycznia 2010r. od decyzji Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego z dnia 15 grudnia 2009 r., nr [...] ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn w kwocie 35.674 zł wniesione zostało z uchybieniem terminu i w związku z tym pozostawił je bez rozpatrzenia.

W jego uzasadnieniu, w pierwszej kolejności organ przytoczył treść przepisów o doręczeniach pism w postępowaniu podatkowym, a mianowicie art. art. 144, 145 § 1 i §2, 148 § 1. Wskazał też, że z mocy art. 149 Ordynacji podatkowej funkcjonuje zastępczy sposób doręczenia pism uregulowany w art. 150 tego przepisu. W takiej sytuacji ustawodawca przewidział obowiązek zawiadomienia adresata przesyłki o pozostawieniu pisma w miejscu określonym w § 1 tego przepisu. W przypadku doręczenia pisma przez pocztę, poczta przechowuje pismo przez okres 14 dni w swojej placówce. Powtórne zawiadomienie następuje w razie niepodjęcia pisma w terminie 7 dni od pierwszego zawiadomienia. Zawiadomienie o pozostawieniu pisma w placówce pocztowej umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej (...). W tym przypadku doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia z 14-dniowego okresu przechowywania pisma w placówce pocztowej, a pismo pozostawia się w aktach sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00