Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Kr 1656/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krystyna Daniel (spr.) Sędziowie: WSA Kazimierz Bandarzewski NSA Joanna Tuszyńska Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi A.B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 18 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżącego A.B. kwotę 357 zł (trzysta pięćdziesiąt siedem złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Marszałek Województwa Małopolskiego postanowieniem z 8 stycznia 2009 r., na podstawie art. 106 kpa oraz art. 53 ust. 4 pkt 10 ustawy z 27. 03. 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 póz. 717, ze zm.), odmówił uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla A.B. dla zamierzenia inwestycyjnego pn.: budowa siedliska rolnika składającego się z budynku mieszkalnego jednorodzinnego z infrastrukturą, w tym z przyłączami: energetycznym, wodociągowym, gazowym i kanalizacyjnym z szambem szczelnym, oraz budynku gospodarczego i dojazdu (działka nr..... ) w ramach zabudowy zagrodowej (siedliska rolnika).

W uzasadnieniu organ l instancji podał, że Wójt Gminy Z. pismem z [....] .2008 r. zwrócił się do Marszałka Województwa Małopolskiego o uzgodnienie projektu decyzji o warunkach zabudowy z uwagi na to, iż teren objęty wnioskiem, zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Z. przyjętego uchwałą Nr 25/93 Rady Gminy Zielonki z 24 czerwca 1993 r. położony jest w obszarze przeznaczonym do realizacji usług publicznych - w strefie rezerwy komunikacyjnej pod budowę drogi ekspresowej S7, w ramach tzw. "północnego obejścia Krakowa". Organ wskazał, że Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego przyjęty Uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego nr XV/174/03 z 22.12.2003 r. określa w terenie objętym wnioskiem realizację drogi ekspresowej S7, należącej do inwestycji celu publicznego o których mowa w art. 39 ust.3 pkt 3 i art. 48 ww. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Powyższe uzasadnia konieczność utrzymania rezerw terenowych. Przedmiotowa rezerwa, przeznaczona pod budowę drogi ekspresowej S7 utrzymywana jest od wielu lat w kolejnych planach miejscowych gminy Zielonki jako element zewnętrznej obwodnicy Krakowa. Zapisy PZPWM są zgodne z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 maja 2004 r. w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych (Dz. U. Nr 128, póz. 1334, ze zm. z 13. 02. 2007 r. -Dz. U. Nr 35, póz. 220). Uzgodnienie projektowanej inwestycji nie będzie więc możliwe bez określenia innego, nie kolidującego z planowaną inwestycją przebiegu drogi ekspresowej S7 oraz wprowadzenia nowego zapisu do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00