Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 29 grudnia 2010 r., sygn. I SA/Ke 619/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek, Sędziowie Sędzia SO (del.) Janusz Bociąga,, Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 grudnia 2010r. sprawy ze skargi S. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 16 września 2010r. nr (...) w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...]nr [...]Dyrektor Izby Skarbowej w K. stwierdził niedopuszczalność zażalenia S. S. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...]., nr [...]w sprawie przedłużenia 60-dniowego terminu zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za listopad 2009r. w kwocie 149 600 zł dla P.P.H.U "P." S. S. do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego.

W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że w dniu 15 grudnia 2009r. S. S. złożył deklarację VAT-7 za listopad 2009r., w której wykazał zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do bezpośredniego zwrotu w terminie 60 dni w kwocie 154 222 zł. W dniu 8 lutego 2010r. pracownicy Urzędu Skarbowego w K. wszczęli kontrolę podatkową mającą na celu sprawdzenie prawidłowości rozliczenia VAT oraz zasadności bezpośredniego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za listopad i grudzień 2009r. Z uwagi na fakt, iż w trakcie czynności kontrolnych stwierdzono nieprawidłowości i zaistniała konieczność zweryfikowania ze stanem faktycznym faktur wystawionych przez P-W. "M.-B." ze S.-K., Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. wydał, na podstawie art. 274b Ordynacji podatkowej, ww. postanowienie z dnia 11 lutego 2010r. W wydanym postanowieniu zawarto pouczenie o przysługującym Stronie prawie wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w K..

Dyrektor Izby Skarbowej w K. stwierdził, że stosownie do treści

art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o VAT w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zwrot różnicy podatku z zastrzeżeniem ust. 6 następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na jego rachunek bankowy (art. 87 ust. 2). Jak wynika z przepisu art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty. Z powyższego wynika, że przedłużenie terminu zwrotu różnicy VAT odbywa się m.in. w ramach procedur przewidzianych w Ordynacji podatkowej. Fakt ten powoduje konieczność ścisłego stosowania w toku czynności przepisów regulujących procedurę właściwą dla danego rodzaju postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00