Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Gd 715/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Jędrkowiak (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Wanda Antończyk Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Marta Sankiewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2010 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 23 lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie nieważności decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 23 lipca 2010 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, w oparciu o art. 138 § 1 pkt 2 w zw. z art. 157 § 1 i art. 156 § 1 pkt 7 k.p.a. oraz art. 11, art. 32 ust. 1 pkt 1, ust. 3 i art. 53 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 ze zm.) uchyliło decyzję własną z dnia 25 marca 2010 r. o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Wójta Gminy z dnia 15 lutego 2007 r. środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji kruszywa naturalnego (pospółki) ze złoża "C" zlokalizowanego na działkach nr [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] w obrębie R. i stwierdziło nieważność ww. decyzji Wójta Gminy.
W uzasadnieniu powyższej decyzji Kolegium wskazało, że stwierdzenie nieważności w przedmiotowej sprawie następuje na podstawie art. 156 § 1 pkt 7 k.p.a. w zw. z art. 11 ustawy - Prawo ochrony środowiska. Zdaniem Kolegium zasadne były zarzuty, wnioskującego o stwierdzenie nieważności decyzji Wójta Gminy z dnia 15 lutego 2007 r., Stowarzyszenia B, dotyczące naruszenia przez organ przepisów ustawy gwarantujących społeczeństwu udział w postępowaniach z zakresu ochrony środowiska.
W ocenie Kolegium organ prowadzący postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie zapewnił, zgodnie z art. 10 i art. 53 ustawy - Prawo ochrony środowiska, możliwości udziału społeczeństwa w przedmiotowym postępowaniu. Nie zachował bowiem trybu przewidzianego w art. 32 ust. 1 tejże ustawy. Podał jedynie do publicznej wiadomości, w drodze obwieszczenia zamieszczonego na tablicy ogłoszeń, informację o wszczęciu postępowania w sprawie, nie poinformował natomiast o możliwości składania uwagi wniosków w terminie 21 dni. Ponadto podanie do publicznej wiadomości powinno nastąpić także poprzez zamieszczenie informacji na stronie internetowej organu właściwego do wydania decyzji, jeśli organ ten prowadzi taką stronę.