Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. I SA/Wr 945/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Błystak, Sędziowie Sędzia WSA Marek Olejnik, Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Protokolant Edyta Luniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2010 r. sprawy ze skargi Gminy W. III na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz Gminy W. kwotę 200 (dwieście) zł tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Gminy W. jest interpretacja przepisów prawa podatkowego z dnia [...] r., wydana w indywidualnej sprawie przez Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego z upoważnienia Ministra Finansów, doręczona stronie 28 kwietnia 2010 r.
Z akt sprawy wynika, że wniosek o wydanie pisemnej interpretacji został złożony 15 marca 2010 r.
Opisując we wniosku zdarzenie przyszłe, Gmina stwierdziła, że w ramach gospodarowania własnym zasobem mieszkaniowym świadczy na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, usługi najmu lokali mieszkalnych. Gmina zaznaczyła, że jest właścicielem 57.000 takich nieruchomości mieszkalnych, a jednym z zadań własnych gminy jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. Powołując się na art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535 ze zm.), oraz § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. nr 224, poz. 1794) - dalej: rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23.12.2009 r , stwierdziła, że do końca 2010 r. możliwe jest zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących usług wynajmowania nieruchomości na własny rachunek dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, pod warunkiem, że usługi te są dokumentowane w całości fakturami. Prowadzenie ewidencji za pomocą kas rejestrujących wiąże się dla Gminy z konieczności wydatkowania środków publicznych na zakup kas rejestrujących oraz zintegrowanego systemu komputerowego. Od 1 kwietnia 2010 r. Gmina chce skorzystać ze zwolnienia, przewidzianego w § 2 ww. rozporządzenia, poprzez dokumentowanie w całości sprzedaży usług najmu lokali mieszkalnych fakturami. Z uwagi na duże koszty i nakład pracy potrzebny na wydrukowanie i dystrybucję oryginałów faktur, Gmina chce ograniczyć wydatki na drukowanie i przechowywanie kopii faktur, przez przechowywanie kopii faktur w formie elektronicznej. Faktury (kopia i oryginał) wystawiane będą w systemie komputerowym. Gmina będzie doręczała wydrukowany z tego systemu oryginał faktury w wersji papierowej, natomiast wystawione kopie będą przechowywane w systemie komputerowym bez możliwości modyfikacji treści ich zapisów, z możliwością ich wydrukowania na żądanie organu w każdym czasie do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Kopie faktur przechowywane będą ponadto w oryginalnej postaci, w podziale na okresy rozliczeniowe, w sposób pozwalający na łatwe ich odszukanie, przez cały okres przechowywania zapewniona będzie autentyczność pochodzenia i integralność treści faktur oraz ich czytelność. Gmina podkreśliła, że wystawianie i przechowywanie faktur nie będzie odbywać się na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. nr 133, poz. 1119) dalej : rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14.07.2005 r.