Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 listopada 2010 r., sygn. I SA/Wr 849/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kamieniecka (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Marek Olejnik, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Protokolant Lucyna Barańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 listopada 2010 r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457,00 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych.
Uzasadnienie
W dniu 22 stycznia 2010 r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w L. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego
(wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej ) złożony przez A. Spółka z o. o. we W. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług ochrony osób i mienia. Świadczenie tych usług jest dokumentowane fakturami VAT, przy czym miesięcznie Spółka wystawia ich około 5.000. Z wystawieniem faktury wiąże się jej ujęcie w elektronicznym systemie księgowym i rejestrze podatku należnego. Po ujęciu faktury w systemie księgowym, system ten stale przechowuje jej kopię, co umożliwia wydrukowanie kopii faktury w dowolnym czasie. Fakt wydrukowania kopii faktury jest jedynie czynnością techniczną następującą po wystawieniu kopii faktury. Powyższe odnosi się również do oryginałów faktur, z tym zastrzeżeniem, iż dla "wystawienia" oryginału faktury niezbędne jest jej wydrukowanie, gdyż oryginał faktury musi być wprowadzony do obrotu (wysłany kontrahentowi). Co istotne, niemożliwe jest dokonanie modyfikacji tak "wystawionej" kopii faktury, z wyjątkami przewidzianymi prawem. Obecnie Spółka drukuje kopię faktury (i co oczywiste oryginał, który trafia do kontrahenta w formie papierowej) i przekazuje ją do podmiotu zajmującego się obsługą rachunkowo-księgową Spółki (podmiot ten przechowuje kopie faktur Spółki). Spółka wskazała, że drukowanie, przesyłanie i przechowywanie kopii wystawionych faktur w postaci materialnej (papierowej) obciąża Spółkę dodatkowymi kosztami i powoduje problemy logistyczne z drukiem, transportem i magazynowaniem ogromnych ilości dokumentów.