Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 listopada 2010 r., sygn. I SA/Wr 1156/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski, Sędziowie Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędzia WSA Dagmara Dominik (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Trzęsicka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 listopada 2010 r. przy udziale sprawy ze skargi A S.A. z/s w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Ministra Finansów kwotę 457 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

W dniu 5 marca 2010 r. strona skarżąca złożyła wniosek - uzupełniony pismem z dnia 4 maja 2010 r. (data wpływu 10.05.2010 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania przychodu z tytułu zawartego porozumienia w sprawie wykupu obligacji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny: Spółka (dalej jako Spółka lub Obligatariusz) w ramach swojej działalności obejmuje obligacje emitowane przez podmioty powiązane w grupie ze Spółką (zwane dalej Emitentem). Nabywając obligacje Spółka jako Nabywca ustala z podmiotem dokonującym emisji obligacji (zwanym dalej Emitentem), wartość kwoty nominalnej wraz z należnym dyskontem oraz termin wykupu obligacji (tzw. pierwotny termin wykupu obligacji). Następnie Spółka zawiera porozumienie w sprawie wykupu obligacji (dalej jako porozumienie), zgodnie z którym strony potwierdzają, iż nie dojdzie do wykupu obligacji w ustalonym pierwotnie terminie oraz wartość niespłaconej wierzytelności wraz z ustalonym dyskontem pozostaje niezmieniona. Jednocześnie, strony ustalają, iż w związku z faktem niewykupienia w terminie obligacji, zostaną naliczone dodatkowe odsetki liczone od wartości nominalnej, powiększonej o wartość dyskonta zgodnie ze wskazanym niżej zapisem. Nabywca zobowiązuje się wobec Emitenta, iż od dnia następującego po dniu pierwotnie ustalonego terminu wykupu obligacji, do dnia faktycznego wykupu obligacji (...) Nabywca będzie zobowiązany do zapłaty wobec Emitenta dodatkowego świadczenia wyliczonego zgodnie ze wzorem (7% / 365 x liczba dni od dnia wykupu do dnia wypłaty x wartość nominalna obligacji). Przy czym, zawarcie porozumienia nastąpi bądź w dniu, w którym przypada termin wykupu obligacji, bądź terminie wcześniejszym. Czyli przykładowo strony ustalają w Umowie objęcia obligacji, iż termin wykupu określony jest na dzień 1 lipca 2009 r., a porozumienie zawarte jest w dniu 1 marca 2009 r. Zatem zgodnie z treścią w/w porozumienia, strony ustalają wartość dodatkowego świadczenia w postaci odsetek w związku z niewykupieniem w pierwotnie ustalonym terminie obligacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00