Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. V SA/Wa 1959/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Barbara Mleczko-Jabłońska (spr.), Sędzia WSA - Joanna Zabłocka, Sędzia WSA - Małgorzata Rysz, Protokolant st. sekr. sąd. - Marcin Kwiatkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2010 r. sprawy ze skargi M. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na informację Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - zawartą w piśmie Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw w W. z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie oceny wniosku o dofinansowanie realizacji projektu; 1. stwierdza, że ocena projektu została przeprowadzona w sposób naruszający prawo i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości; 2. zasądza od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na rzecz M. Sp. z o.o. w W. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Spółka M. Sp. z o.o. z siedzibą w W. złożyła w dniu [...] października 2009r. w Fundacji Małych Średnich Przedsiębiorstw w W. (Regionalnej Instytucji Finansującej) wniosek o dofinansowanie projektu: "[...]".
Przedmiotowy projekt złożony został w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Oś priorytetowa VIII - Społeczeństwo informacyjne - zwiększanie innowacyjności gospodarki, Działanie 8.1 - Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej ; wniosek o dofinansowanie zarejestrowany został pod numerem [...].
W piśmie z dnia [...] marca 2010r. Regionalna Instytucja Finansująca poinformowała spółkę, że w wyniku oceny złożony przez nią projekt nie spełnił wszystkich kryteriów oceny merytorycznej, a mianowicie:
- kryterium nr 7 - "środki będą wykorzystane w sposób efektywny" ( relacja nakład / rezultat) bowiem wnioskodawca dokonał sztucznego podziału projektu na 3 komplementarne projekty, co miało zmierzać do generowania nieuzasadnionych kosztów, a co jednocześnie skutkowało nieefektywnością wydatków na koszty ogólne, środki trwałe i koszty informatyczne. W powyższym piśmie zawarto pouczenie o prawie do złożenia w terminie 14 dni protestu i spółka taki protest złożyła