Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 listopada 2010 r., sygn. III SA/Wa 795/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek, Sędziowie Sędzia WSA Jarosław Trelka, Sędzia WSA Anna Wesołowska (sprawozdawca), Protokolant st. sekr. sąd. Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2010 r. sprawy ze skargi P. Spółka Akcyjna z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
1. Wnioskiem z [...] sierpnia 2009 roku P. S.A. (Skarżąca) zwróciły się o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług przedstawiając następujący stan faktyczny :
Skarżąca jest użytkownikiem wieczystym gruntów. W przypadkach określonych w przepisach prawa to jest ustawy z 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz ustawy z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.), nieruchomości P. S.A. mogą zostać wywłaszczone na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz jednostki samorządu terytorialnego.
W tak zakreślonym stanie faktycznym Skarżąca zadała następujące pytania :
1. Czy wywłaszczenie nieruchomości P. S.A. stanowiącej prawo wieczystego użytkowania gruntu na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz jednostki samorządu terytorialnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2. W przypadku uznania, iż czynność wywłaszczenia, o której mowa w pkt 1 jest objęta opodatkowaniem podatkiem VAT, kiedy należy rozpoznać obowiązek podatkowy z tego tytułu i w jaki sposób należy fakt wywłaszczenia udokumentować?
Zdaniem Skarżącej czynność wywłaszczenia jej nieruchomości w postaci prawa wieczystego użytkowania wieczystego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a kwota otrzymana tytułem odszkodowania z tego tytułu nie jest wynagrodzeniem za dostawę towarów, czy świadczenie usług.
Przywołując treść art. 5 ust. 1 oraz 7 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zmianami, zwanej dalej ustawą o VAT) Skarżąca wskazała, że w toku wywłaszczenia nie dokonuje zbycia prawa, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, gdyż czynności wywłaszczenia dokonuje nie Skarżąca w drodze umowy cywilnoprawnej na mocy porozumienia stron, lecz organ administracji w drodze decyzji administracyjnej.