Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 listopada 2010 r., sygn. I SA/Wa 611/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Emilia Lewandowska Sędzia WSA Elżbieta Sobielarska Protokolant Zbigniew Dzierzęcki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2010 r. sprawy ze skargi B. H., J. H., R. Z. i D. B. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Skarbu Państwa solidarnie na rzecz skarżących B. H., J. H. i R. Z. kwotę [...] ([...]) złotych oraz na rzecz D. B. kwotę [...] ([...]) - tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Minister Skarbu Państwa decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania D. B., utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] odmawiającą D. B. potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez S. i M. B. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że wnioskiem z dnia [...] listopada 1990 r. T. K. zwróciła się do Urzędu Miejskiego w C. o przyznanie ekwiwalentu za mienie pozostawione poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej przez jej ojca S. B. Z wyroku Sądu Wojewódzkiego w [...] z dnia [...] marca 1997 r. sygn. akt [...] wynika, że S. i M. B. pozostawili w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r. na terenach niewchodzących obecnie w skład terytorium Polski, we wsi M. powiat Z. województwo[...] (obecnie terytorium [...]) zabudowaną nieruchomość składającą się z [...] oraz, że do tego mienia służyło im prawo własności. Odpowiednimi postanowieniami sądów cywilnych (Sądu Rejonowego w S. z dnia [...] grudnia 1990 r. sygn. akt [...], Sądu Rejonowego w C. z dnia [...] maja 1991 r. sygn. akt [...], Sądu Rejonowego w R. z dnia [...] lutego 2004 r. sygn. akt [..] oraz Sądu Rejonowego w Z. z dnia [...] kwietnia 2003 r.) ustalono, że ostatecznie spadek po S. B. i M. B. nabyli: T. K., R. Z., D. B., B. H. i J. H. Pismem z dnia [...] marca 2009 r. R. Z. udzielił D. B. pełnomocnictwa do prowadzenia w jego imieniu sprawy dotyczącej przyznania rekompensaty za przedmiotowe mienie zabużańskie. Ponadto w aktach sprawy znajdują się nieoznaczone datą pełnomocnictwa B. H. i J. H. upoważniające D. B. do prowadzenia w ich imieniu przedmiotowej sprawy. Wnioskiem z dnia [...] marca 2009 r. D. B. zwróciła się o przyznanie rekompensaty za mienie pozostawione poza obecnymi granicami kraju. Po jego rozpatrzeniu Wojewoda [..] decyzją z dnia [...] listopada 2009 r. odmówił potwierdzenia na rzecz D. B. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez S. i M. B. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Przyczyną odmowy stało się przekroczenie ustawowego terminu do złożenia przedmiotowego wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00