Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 listopada 2010 r., sygn. IV SA/Wa 1938/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Linkowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Aneta Dąbrowska, Sędzia WSA Anna Szymańska, Protokolant ref. staż. Renata Puchalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2010 r. sprawy ze skargi T. M. na decyzję Wojewody (...) z dnia (...) sierpnia 2010 r. nr (...) w przedmiocie wymeldowania - oddala skargę -
Uzasadnienie
W dniu 2 lutego 2010 r. L. M. wniosła o wymeldowanie T. M. z pobytu stałego z lokalu przy ul. [...] w K.
W dniu 4 lutego 2010 r. Wójt Gminy M. wszczął postępowanie w tej sprawie na podstawie art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (t. j.: Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej "k. p. a.".
Wójt Gminy M. decyzją z [...] czerwca 2010 r. orzekł o wymeldowaniu T. M. z pobytu stałego z przedmiotowego lokalu.
Odwołanie od powyższej decyzji wniósł T. M..
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2010 r. Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t. j.: Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.), zwanej dalej "ustawą", organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Zgodnie zaś z art. 6 ust. 1 ustawy pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Zamieszkanie w lokalu w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy winno się zatem łączyć ze skoncentrowaniem w tym lokalu centrum życiowego danej osoby.
Organ podniósł, że w orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalił się pogląd, iż przesłanka opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu stałego w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 2 ustawy jest spełniona, gdy opuszczenie to ma charakter trwały i jest dobrowolne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right