Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 listopada 2010 r., sygn. III SA/Wa 223/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Katarzyna Golat, Protokolant ref. staż. Marika Krawczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2010 r. sprawy ze skargi A. P. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie oddalenia skargi na czynność egzekucyjną 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) stwierdza, że uchylone postanowienie nie może być wykonane w całości
Uzasadnienie
Z akt sprawy wynikało, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w C. prowadził egzekucję zaległości z tytułu łącznego zobowiązania pieniężnego i podatku rolnego, obciążających Skarżącego - A. P.
Zawiadomieniem z [...] stycznia 2009 r. organ egzekucyjny zajął wynagrodzenie Skarżącego w [...] Izbie Rolniczej w P., tj. diety za udział w posiedzeniach. Dłużnikowi zajętej wierzytelności zawiadomienie doręczono 21 stycznia 2009 r., a Skarżącemu - 23 stycznia 2009 r.
Na powyższą czynność egzekucyjną Skarżący złożył skargę. Wniósł o uchylenie zajęcia. Powołał się na art. 8 § 1 pkt 10 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 z późn. zm.) - dalej: "u.p.e.a.", przewidujący wyłączenie spod egzekucji kwot otrzymanych na pokrycie wydatków służbowych, w tym kosztów podróży i wyjazdów. Wyjaśnił, że wypłacane mu diety służą do wykonywania mandatu delegata.
Skarżący podniósł również, że większość zadłużenia powstała niezgodnie z prawem. Dołączył wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 3 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Bd 431/08, uchylający skierowaną do niego decyzję odmawiającą umorzenia podatku rolnego.
Postanowieniem z [...] marca 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w B. oddalił skargę na czynność egzekucyjną.
Organ nadzoru ustalił, że Skarżący jest delegatem [...] Izby Rolniczej do Rady [...] w C. i z tego tytułu otrzymuje zryczałtowane diety w wysokości ok. 109 zł. Diety te stanowią wynagrodzenie za udział w posiedzeniach Rady i nie obejmują zwrotu kosztów podróży. W ocenie organu są to zatem okresowe świadczenia pieniężne i jako takie nie podlegają wyłączeniu spod egzekucji administracyjnej, co potwierdził dłużnik zajętej wierzytelności w piśmie z 27 lutego 2009 r.