Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 25 listopada 2010 r., sygn. I SA/Sz 696/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marian Jaździński (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Zygmunt Chorzępa, Sędzia WSA Marzena Kowalewska, Protokolant Anna Świątek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 listopada 2010 r. sprawy ze skargi M. Spółki z o.o. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 1 marca 2010 r. [...] złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorygowania podatku należnego wynikającego z wystawionych faktur.

We wniosku przedstawiono stan faktyczny, z którego wynika, że Spółka jest firmą handlową i rozprowadza na obszarze Polski maszyny, urządzenia oraz elektro-narzędzia, wystawiając rocznie ponad [...] faktur VAT (dane za 2009 r.). Transakcje sprzedaży tych towarów wiążą się często z koniecznością korygowania wartości sprzedaży, np. z powodu zwrotu towaru, pomyłek w ilościach zafakturowanych czy udzielenia rabatu. Korekty te dokonywane są poprzez wystawienie faktur korygu-jących zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.11.2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Faktury korygujące wysyłane są kontrahentom listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, niezwłocznie po ich wystawieniu. Zdarzają się jednak sytu-acje, w których Spółka nie otrzymuje potwierdzenia odbioru tych faktur z przyczyn od siebie niezależnych (np. z powodu zaginięcia potwierdzenia z winy operatora poczto-wego lub nieodebrania przesyłki przez kontrahenta) lub otrzymuje takie potwier-dzenie z opóźnieniem. Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności liczba wys-tawianych korekt jest stosunkowo duża (np.[...] . w roku 2009). Konieczność comiesięcznego weryfikowania każdej faktury korygującej również pod kątem posiadania dowodu jej odbioru przez kontrahenta, wiąże się z dodatkowym spraw-dzaniem otrzymanych potwierdzeń tuż przed dniem złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym, co prowadzi do sytuacji, w której sporządzenie deklaracji podatkowej przez Spółkę rozciąga się w czasie nawet do kilku dni, dezorganizując tym samym pracę w Spółce, a także powoduje też wymierne straty finansowe w postaci pono-szonych opłat pocztowych, wynagrodzenia pracownika weryfikującego stan otrzy-manych potwierdzeń, jak również, co najważniejsze, utraconych kwot zapłaconego podatku VAT, o które Spółka nie może obniżyć VAT należnego z powodu braku po-twierdzenia lub dużych opóźnień w ich rozliczaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00