Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 listopada 2010 r., sygn. I SA/Sz 772/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimiera Sobocińska, Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka, Sędzia WSA Alicja Polańska (spr.), Protokolant Anna Świątek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 listopada 2010 r. sprawy ze skargi M.i A. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej w S. decyzją z dnia [...] nr [...] uchylił w całości decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...] nr [...] określającą A. i M. W. (W.) zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w kwocie [...] z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki [...] o numerze nadwozia [...], roku produkcji 2002 - i określił należne zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w kwocie [...].

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że A.W. w dniu 7 lipca 2008 r. złożył deklarację nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U, którego przedmiotem był opisany powyżej samochód. W deklaracji tej podatnik wykazał podstawę opodatkowania w kwocie [...] i kwotę podatku akcyzowego w wysokości [...]. Do deklaracji dołączono: wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy od zgłoszonego pojazdu, dokument z dnia 5 lipca 2008 r., dokument [...] nr [...], dokument identyfikacyjny pojazdu z dnia 4 lipca 2008 r.

W związku z ustaleniami poczynionymi w toku prowadzonych czynności sprawdzających, dotyczącymi złożonej przez stronę deklaracji AKC-U, Naczelnik Urzędu Celnego w K. powziął wątpliwości co do rzeczywistego charakteru dokonanej transakcji i postanowieniem z dnia [...] wszczął wobec stron postępowanie, mające na celu określenie podstawy opodatkowania pojazdu będącego przedmiotem nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz określenia kwoty należnego podatku akcyzowego. W wyniku przeprowadzonego postępowania Naczelnik Urzędu Celnego w K. opisaną na wstępie decyzją z dnia [...] określił podatnikom należne zobowiązanie w podatku akcyzowym w kwocie [...], stwierdzając, że sprzedaż samochodu osobowego za kwotę wynikającą z umowy sprzedaży (tj. [...]), byłaby dla sprzedawcy ekonomicznie nieuzasadniona, gdyż w rażący sposób odbiegała od średniej ceny rynkowej pojazdu podobnego na rynku krajowym, ustalonej w oparciu o katalog notowań "Info-Ekspert", gdzie wartość tę określono w kwocie [...], wobec tego organ uznał, że strony zawierając umowę sprzedaży, ukryły inną czynność prawną, jaką była darowizna samochodu osobowego, a co za tym idzie, podstawa opodatkowania nie może zostać określona na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym. Konsekwencją powyższego było określenie przez Naczelnika Urzędu Celnego w K. podstawy opodatkowania zgodnie z przepisem art. 10 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00