Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 listopada 2010 r., sygn. IV SA/Po 607/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Bąk-Marciniak Sędziowie WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska (spr.) WSA Anna Jarosz Protokolant st. sekr. sąd. Małgorzata Błoszyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2010 r. sprawy ze skargi V. S. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych oddala skargę WSA/wyr.1-sentencja wyroku
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] z dnia [...] marca 2004 r. Dyrektor Izby Skarbowej w P. udzielił "V. S." Spółce z o. o. zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych na terenie województwa w. na okres 6 lat.
Pismem z dnia [...] sierpnia 2009 r. strona zwróciła się z prośbą o przedłużenie wyżej wskazanego zezwolenia na okres kolejnych 6 lat.
Decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w P. na podstawie art.207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm. - dalej Ordynacja podatkowa) i art. 8, art. 118, art. 129 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych ( Dz. U. nr 201, poz. 1540 - dalej ustawa o grach hazardowych) odmówił "V. S." Spółce z o. o. przedłużenia zezwolenia na okres dalszych 6 lat. W uzasadnieniu decyzji podniósł m. in., że rozpatrzenie wniosku strony przypadło na czas, w którym przestała obowiązywać ustawa o grach i zakładach wzajemnych, a jej miejsce zajęła ustawa o grach hazardowych, w której zostały również zawarte normy intertemporalne regulujące kwestie międzyczasowe, a więc opisujące sposób rozstrzygania w sprawach uruchomionych przed jej wejściem w życie. Zgodnie z art. 129 ust. 1 ustawy o grach hazardowych działalność w zakresie gier na automatach o niskich wygranych oraz gier na automatach urządzanych w salonach gier na automatach na podstawie zezwoleń udzielonych przed dniem wejścia w życie ustawy jest prowadzona, do czasu wygaśnięcia tych zezwoleń, przez podmioty, których im udzielono, według przepisów dotychczasowych, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Z kolei w myśl art. 138 ust. 1 ustawy o grach hazardowych, zezwolenia o których mowa w art. 129 ust. 1 nie mogą być przedłużane. Brak zgody ustawodawcy na przedłużanie dotychczas wydanych zezwoleń powoduje, ze wniosek w tym względzie nie może być załatwiony pozytywnie.