Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 listopada 2010 r., sygn. I SA/Łd 665/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Kasprzak (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Kowalski Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Protokolant Asystent sędziego Tomasz Naraziński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2010 r. sprawy ze skargi H. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj - grudzień 2004 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Łd 665/10

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Skarbowej w Ł.

utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. W. z dnia [...] r. określającą H. W. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za okres od maja 2004 r. do grudnia 2004 r.

W uzasadnieniu powyższej decyzji przedstawiono dotychczasowy przebieg postępowania.

W wyniku kontroli przeprowadzonej w firmie H. W., w zakresie podatku od towarów i usług za okres styczeń - grudzień 2003r. oraz styczeń -grudzień 2004 r. oraz postępowania podatkowego wszczętego postanowieniem z dnia 16 października 2008 roku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. W. decyzją z dnia [...] r. zweryfikował prawidłowość rozliczenia podatku od towarów i usług za ww. okres maj - grudzień 2004 r.

Zdaniem organu pierwszej instancji skarżący - z naruszeniem art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze. zm.) oraz § 14 ust. 2 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) - odliczył podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup paliwa wystawionych przez A. sp. z o.o. Z. W., A..

W ocenie organu pierwszej instancji wystawione przez ww. podmiot faktury dokumentują czynności, które nie zostały wykonane. Zdaniem tego organu właścicielem paliwa był A. K., który transakcje handlu paliwem przeprowadzał przy wykorzystaniu różnych podmiotów gospodarczych. Powołując się na akt oskarżenia z dnia [...]r., sygn. akt [...], organ pierwszej instancji wskazał, że przy zakupie oleju opałowego przez A. K. paliwo trafiało wyłącznie w obrocie fakturowym do firmy, w której następowała pozorna legalizacja oleju umożliwiająca wprowadzenie go do obrotu jako oleju napędowego. Do zalegalizowania pochodzenia oleju napędowego wykorzystano łańcuch firm, tj. B. sp. z o.o., PPHU C., A. sp. z o.o., D..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00