Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 listopada 2010 r., sygn. I SA/Lu 409/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca), Sędziowie WSA Jerzy Drwal,, NSA Anna Kwiatek, Protokolant Referent stażysta Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 listopada 2010 r. sprawy ze skargi "A" Spółki Jawnej w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące maj - wrzesień 2008 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w [...] na rzecz "A" Spółki Jawnej w L. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
UZASADNIENIE
1. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania "A" spółki jawnej w L. / Spółka /, na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. - o.p. / utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego z [...] października 2009 r., określającą Spółce zobowiązanie w podatku od towarów i usług za miesięczne okresy rozliczeniowe od maja do września 2008 r.
Dyrektor Izby Skarbowej uzasadniał, że Spółka w kontrolowanym okresie prowadziła siłownię i aerobik. Dokonywała sprzedaży opodatkowanej stawką 7% / odżywki, witaminy, tabletki / oraz 22% / zorganizowane treningi na siłowni, usługi reklamowe, napoje, kremy, żele /. Występowała również sprzedaż zwolniona zdaniem Spółki, związana z wykonywaniem specjalistycznych zabiegów odchudzających, mieszczących się w grupie zabiegów zdrowotnych zakwalifikowanych zgodnie z PKWiU 85.14.13. Spółka świadczyła usługi w ramach tzw. specjalistycznego programu odchudzającego "[...]". Usługi te były przez Spółkę do marca 2008 r. opodatkowywane stawką 22%. Od kwietnia 2008 r. zostały zakwalifikowane jako sprzedaż zwolniona. Zdaniem Spółki te usługi mają charakter prozdrowotny, związane są z prowadzeniem profilaktyki i promocji zdrowia. Usługi prowadzone są przez instruktora i specjalistę w zakresie odchudzania i zdrowego trybu życia. Zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego z 2 listopada 2007 r. mieszczą się w grupie usług zwolnionych od podatku VAT zgodnie z PKWiU 85.14.13 / usługi świadczone przez fizjoterapeutów i personel paramedyczny, włączając usługi homeopatyczne i podobne, z wyłączeniem usług świadczonych przez lekarzy medycyny. /.