Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 listopada 2010 r., sygn. I SA/Lu 403/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Kręcisz, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca),, NSA Anna Kwiatek, Protokolant Stażysta Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 listopada 2010r. sprawy ze skargi [...] Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego - oddala skargę

Uzasadnienie

I SA/Lu 403/10

UZASADNIENIE

1. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia Zrzeszenia na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. - o.p./ w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw / Dz. U. Nr 217, poz. 1590 - ustawa nowelizująca o.p. / odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego z [...] lutego 2005 r., w którym stanowisko Zrzeszenia zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji z 30 listopada 2004 r. ocenił jako nieprawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej uzasadniał, że z wniosku Zrzeszenia z 30 listopada 2004 r. o udzielenie pisemnej interpretacji wynika, iż Zrzeszenie prowadzi dystrybucję zezwoleń zagranicznych na jednorazowe przewozy rzeczy krajowym przedsiębiorcom, dystrybucję kart opłat za korzystanie z dróg krajowych wykorzystywanych w międzynarodowym transporcie drogowym, pobiera opłaty i je rozlicza, rozlicza ilościowo pobierane zezwolenia i karty opłat. Zrzeszenie wydaje zezwolenia zagraniczne na jednorazowe przewozy rzeczy krajowym przedsiębiorcom wykonującym międzynarodowy transport drogowy oraz karty opłat i pobiera opłaty w oparciu o upoważnienie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 23 września 1998 r., na warunkach określonych w porozumieniu zawartym między Biurem Obsługi Transportu Międzynarodowego a Zrzeszeniem, na podstawie art. 26 pkt 2, art. 32 ust. 2 i art. 42 ust. 5 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym / Dz. U. z 2001 r. Nr 125, poz. 1371 ze zm. - u.t.d. /, rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 14 grudnia 2001 r. w sprawie uiszczania przez przedsiębiorców opłat za przejazd po drogach krajowych / Dz. U. Nr 150, poz. 1684 ze zm. /, rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 14 grudnia 2001 r. w sprawie opłat za czynności administracyjne związane z udzielaniem i wydawaniem uprawnień na wykonywanie transportu drogowego osób i rzeczy oraz za egzaminowanie i wydawanie certyfikatów kompetencji zawodowych / Dz. U. Nr 150, poz. 1685 /. Z zawartego 25 listopada 2003 r. porozumienia w części IV / określającej zasady pobierania opłat i ich rozliczania oraz rozliczania pobranych kart opłaty drogowej i zezwoleń zagranicznych / wynika, iż Zrzeszenie pobiera opłaty za wydane karty opłaty drogowej i za wydane zezwolenia zagraniczne, w wysokościach określonych w rozporządzeniach Ministra Infrastruktury. W pkt 2 części IV porozumienia wskazano, że Zrzeszenie odlicza należną prowizję od pobranej opłaty w wysokości zgodnej z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, a pozostałą część przekazuje na wyodrębniony rachunek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00