Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Krakowie z dnia 5 listopada 2010 r., sygn. II SA/Kr 947/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zimmermann Sędziowie WSA Renata Czeluśniak (spr) WSA Ewa Rynczak Protokolant Grażyna Grzesiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2010 r. sprawy ze skargi Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w N na wystąpienie pokontrolne Marszałka Województwa [...] z dnia 20 maja 2010r. , nr [...] w przedmiocie złożenia wykazów zawierających zbiorcze zestawienie informacji o zakresie korzystania ze środowiska . postanawia skargę odrzucić

Uzasadnienie

Marszałek Województwa w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 20.05.2010 r. znak: [...], na podstawie ustaleń kontroli przeprowadzonej na podstawie art. 379 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity Dz. U. z 2008 r. nr 25, poz. 150 z późn. zm.) w dniach 10, 11 i 13 maja 2010 roku w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej sp. z o. o. w N. , poinformował o obowiązku złożenia wykazów zawierających zbiorcze zestawienie informacji o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnych opłat na obowiązujących wzorach za okresy od I półrocza 2008 r. do II półrocza 2009 r. z uwzględnieniem wszystkich rodzajów gazów wprowadzanych do powietrza w terminie do 14 dni po otrzymaniu wystąpienia pokontrolnego.

W uzasadnieniu podniesiono, że przeprowadzona kontrola wykazała, że w wykazach zawierających zbiorcze zestawienie informacji o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnych opłat nie uwzględniono emisji chloru i jego związków. Stwierdzono, że powyższe dane zostały uwzględnione w sprawozdaniu do Tworzenia Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczenia na lata 2008 - 2009. Powołano przepis art. 274 ustawy Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity z 2008 r.. Dz. U. Nr 25 poz. 150 z późniejszymi zmianami), zgodnie, z którym wysokość opłaty za korzystanie ze środowiska zależy odpowiednio od ilości i rodzaju gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza. Przypomniano, że podmiot korzystający ze środowiska ma obowiązek przedkładania marszałkowi województwa i wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska wykazu zawierającego ww. informacje i dane. Obowiązek ten wynika z art. 286 ww. ustawy Prawo ochrony środowiska. Równocześnie poinformowano, że do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska, o których mowa w art. 273 ust. 1 i dziale II tytułu V ustawy Prawo ochrony środowiska, stosownie do unormowań art. 281 ust. 1 tejże ustawy, stosuje się odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, przy czym uprawnienia organów podatkowych przysługują marszałkowi województwa, w związku z czym zobowiązanie do uiszczania opłat za korzystanie ze środowiska dotyczy również okresów minionych, gdyż zobowiązania z tego tytułu przedawniają się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności opłaty (art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00