Wyrok WSA w Kielcach z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. I SA/Ke 468/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Rojek,, Sędzia WSA Mirosław Surma, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 listopada 2010r. sprawy ze skargi B. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...]. nr [...].w przedmiocie podatku od spadków i darowizn oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzją z dnia [...]. nr [...]utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...]znak [...]w przedmiocie ustalenia podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia spadku po J. Z. w kwocie 11 969 zł.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w K. VII Wydział Cywilny z dnia 1 marca 2007r., sygn. akt: VII Ns 722/06 spadek po J. Z. zmarłym w dniu 31 sierpnia 2006r. na podstawie ustawy nabyła żona: A. O.-Z. oraz dzieci: B. Z. i E. Z. po 1/3 części każde z nich. Przedmiotowe postanowienie stało się prawomocne z dniem 23 marca 2007r. W dniu 23 kwietnia 2007r. spadkobiercy złożyli wspólne zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych tytułem spadku, wykazując masę spadkową. Organ podatkowy weryfikując zgodność wartości poszczególnych składników spadku wykazanych w zeznaniu podatkowym z ich wartościami rynkowymi ustalił, iż wartość niektórych, określona przez podatników nie odpowiada wartościom rynkowym. Wezwany do podwyższenia wartości zakwestionowanych składników masy spadkowej podatnik zgodził się na przyjęcie do podstawy opodatkowania wartości zaproponowanych przez organ. Podatnik zastrzegł jedynie, iż podstawa opodatkowania winna być pomniejszona o wartość 150 m2 działki położonej w K. przy ulicy W. 1, gdyż ta część działki (oznaczonej nr 50/3) została wywłaszczona pod budowę drogi publicznej.
Za podstawę przedmiotowego opodatkowania przyjęto wartość rynkową udziału wynoszącego 1/3 części masy spadkowej przypadającej na podatnika tj. kwotę 189 430 zł. Udział w nabytym gospodarstwie rolnym zwolniono z opodatkowania na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przy wymiarze podatku uwzględniono kwotę wolną dla nabywcy z I grupy podatkowej wynoszącą 9.637zł (art. 9 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy). Od pozostałej kwoty obliczono podatek według skali określonej w art. 15 ust. 1 ww. ustawy.