Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. I SA/Go 902/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Sędzia WSA Joanna Wierchowicz (spr.) Protokolant Specjalista Marta Surmacz-Buszkiewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2010 r. sprawy ze skargi RP sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego oddala skargę
Uzasadnienie
I SA/Go 902/10
Uzasadnienie
Skarżąca RP Spółka z o. o. wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej nr [...] z dnia [...] sierpnia 2010r. utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego nr [...] z dnia [...] lipca 2004r. ustalającą Spółce zobowiązanie w podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.
W sprawie ustalono następujący stan faktyczny:
Decyzją z dnia [...] lipca 2004r. Naczelnik Urzędu Celnego ustalił RP Spółce z o .o. zobowiązanie w podatku akcyzowym oraz w podatku od towarów i usług od importowanych w 1999r. samochodów osobowych marki R, w łącznej kwocie 12 208,60 zł.
W motywach decyzji organ I instancji wskazał, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1998r. w sprawie podatku akcyzowego pojazdy samochodowe i inne pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż z pozycji nr 8702), włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi o pojemności silnika do 2000 cm3 objęte są podatkiem akcyzowym w wysokości 2,3%, a o pojemności skokowej silnika powyżej 2000 cm3 w wysokości 11,1 %. Dalej organ I instancji wskazał, iż decyzją z dnia [...] lutego 2001r. Dyrektor Urzędu Celnego dokonał zmiany kwalifikacji taryfowej importowanych pojazdów. W związku z tym, iż podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług była wartość celna towaru powiększona o należne cło oraz podatek akcyzowy, zwiększenie zobowiązania w podatku akcyzowym spowodowało wzrost zobowiązania w podatku VAT wobec czego organ I instancji dokonał prawidłowego wyliczenia zobowiązania w podatku akcyzowym i w podatku od towarów i usług.