Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 listopada 2010 r., sygn. I SA/Gl 638/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Randak, Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędzia WSA Bożena Suleja, Protokolant Paulina Kowalczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2010 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w Ż. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Interpretacją indywidualną z dnia [...] nr [...] wydaną na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w K , działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko A Sp. z o.o. w Ż. (dalej Spółka), przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości dokonania odliczenia od dochodów Spółki w Polsce straty poniesionej przez zagraniczny Oddział położony na terytorium Republiki Czeskiej, w związku z brakiem możliwości rozliczenia tej straty w przypadku likwidacji tego Oddziału, jest nieprawidłowe.
W uzasadnieniu organ podatkowy wskazał, że we wniosku o udzielenie interpretacji Spółka przedstawiła zdarzenie przyszłe wyjaśniając, że prowadzi na podstawie zezwolenia działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W 2009 r. nabyła od niezależnego przedsiębiorcy, którego zakład zlokalizowany jest w Republice Czeskiej, przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją kawy i wyrobów cukierniczych (dalej Oddział Spółki). Majątek Oddziału Spółki został oddany w dzierżawę na rzecz spółki czeskiej (dalej Dzierżawca), na podstawie umowy zawartej między Oddziałem Spółki a Dzierżawcą. Ustalony pomiędzy stronami czynsz dzierżawczy stanowi jedyny przychód Oddziału Spółki. Dla potrzeb kalkulacji rachunku podatkowego od przychodu Oddziału Spółki odlicza się koszty jego uzyskania. W związku z tym, przez okres kilku pierwszych lat działalności Oddziału Spółki, może powstać strata. Oddział Spółki jest "zakładem" w rozumieniu art. 5 umowy zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 24 czerwca 1993 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 4, poz. 189 - dalej UPO). Status Oddziału Spółki i obowiązki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez ten Oddział określają przepisy obowiązujące na terytorium Republiki Czeskiej. W tak przedstawionych okolicznościach Spółka zapytała czy w przypadku likwidacji Oddziału Spółki strata poniesiona przez Oddział, w związku z brakiem możliwości jej rozliczania przez ów Oddział na terytorium Republiki Czeskiej, będzie mogła zostać rozliczona przez Spółkę w Polsce ?